Образ матері в повісті Толстого «Дитинство»

«Дитинство» – частина великого недописанного роману Льва Миколайовича Толстого. Кожна окрема книга запланованого твори – оповідання про одному певному етапі в житті героя. Відповідно, повість «Дитинство», яку автор закінчив писати в 1852 році, оповідає нам про прекрасну пору дитинства.

Саме тут, в цій частині, ми знайомимося з матір’ю Николеньки Іртеньєва, Наталією Миколаївною, героїнею другого плану. Про неї ми і будемо говорити, аналізуючи образ матері на сторінках знаменитої повісті Толстого «Дитинство».

Життя кожної людини починається з матері. Назавжди в серці збережеться її добрий душевний образ. Мама – найрідніша людина, який з самого народження і протягом довгих років життя супроводжує кожного з нас, допомагає, підтримує, вчить. Це така опора і підтримка, без якої було б дуже важко. І, тим не менш, матері бувають різними. Яким же бачить образ матері Лев Миколайович Толстой на сторінках своєї повісті? Звернемося до самого твору.

Хлопчик Николенька, від особи якого ведеться оповідь, згадує маму з теплотою і ніжністю, ці спогади пофарбовані теплими тонами і світлими фарбами, у них немає нічого негативного і темного.

Дитина запам’ятав ніжний і ласкавий голос матері, який ніколи не дзвенів голосно і різко, а був тихий і спокійний. А ще Николенька згадує мамині руки, такі теплі, рідні. І її погляд, на дітей вона завжди дивилася з любов’ю і добротою. Жодного різкого окрику чи докору не почули вони від мами.

Наталія Миколаївна – джерело всього прекрасного у світі для свого сина Николеньки. Автор на сторінках повісті втілює образ своєї мами, доброю, чуйною, чуйної жінки, завжди спокійно з розумінням і любов’ю ставиться до дітей.

Саме такою і малює нам свою маму Наталю Миколаївну головний герой повісті Николенька Іртеньєв. За походженням вона була княжною. Боязка і поступлива, вона була нещаслива в шлюбі, тому що любить чоловіка всепрощающе і сліпо, терпить його великі програші в карти, хоча в таємниці завжди переживає, що він залишить сім’ю в злиднях.

Даючи характеристику цієї жінки, можна назвати її ангелом, завжди добра і щира, з незмінною посмішкою на губах ,яка і робить її краще, і навколо все стає ніби веселіше.

Ще одна риса відрізняє Наталію Миколаївну Иртеньеву – чуйність. Її життя складається з турботи за дітьми та постійної допомоги нужденним, юродивим і волоцюгам, вона пускає їх в хату, годує. Няні своїх дітей, а раніше своєї власної, Наталії Савишне, панночка дає вільну. Служниця приймає таке рішення з образою, вважаючи, що набридла панам і від неї хочуть позбутися. Але Наталя Миколаївна, намагаючись спокутувати ненавмисно завдану рану, вмовляє добру жінку залишитися, приводячи найвагоміший аргумент – без неї будинок стане зовсім іншим.

Із захоплень матері Николеньки можна відзначити два: гру на роялі і вишивання.

Ось тільки померла ця чарівна і добра жінка дуже рано і в муках. Николеньке було всього лише десять років на той момент. Зі смертю матері хлопчикові просто довелося подорослішати.