В чому проявляється конфлікт між людиною і суспільством?

У давні часи конфлікт між людиною і суспільством був неможливий. Люди жили громадами, ділили все нажите між собою. Випадати з товариства – означало вмерти, адже одній людині дуже складно було прокормити і забезпечити себе.

З розвитком промисловості і з появою капіталізму людина змогла кинути виклик суспільству, в якому він жив. Люди відчули свою значимість, перестали беззаперечно прислухатися до інших людей. Думка більшості потихеньку втратило свою значимість, так як натовп теж може помилятися. Проте не всі люди можуть піти проти суспільства, тільки сильні духом здатні на такий вчинок. Людині важко бути вигнанцем у суспільстві. Але коли конфлікт між особистістю і суспільством наростає до неймовірних меж, спалахує запекла боротьба. Особистість розчаровується в соціальній системі, прагне відокремитися від неї або побудувати своє нове суспільство.

Приклади такого конфлікту можна знайти в російській літературі. Автори творів намагалися на прикладі своїх героїв показати як підпорядкування суспільству, так і виступи проти нього.

В оповіданні І. Тургенєва «Муму» Герасим підпорядковується пані і топить свою улюблену собачку, тим самим програє в конфлікті між людиною і суспільством. А Чацький з комедії Грибоєдова «Горі від розуму» кидає виклик фамусовским засадам, хоче їх змінити. Він став «новим» людиною в цій старій системі. У молодої людини є претензії до усього: він сперечається з Фамусовим про виховання, про хабарництво, про сімейних відносинах. Таке суспільство боялося змін, і Чацький був небезпечний для нього, тому що погрожував його процвітанню і благополуччю.

На жаль, головний герой комедії не зміг змінити підвалини фамусовской системи. Грибоєдов цією деталлю підкреслює, що одна людина безсилий проти більшості. Тільки група однодумців зможе встановити свої порядки.

Базарів з роману «Батьки і діти» теж заперечує суспільство своїм нігілізмом. А для суспільства вічні цінності – це основа. Він, як і Чацький, не зміг добитися успіху на цьому терені змінити світ.

Людина – це частина суспільства. Як би не хотів хтось відокремитися від нього, нічого не вийде. Це доводять герої класичних творів: вони або померти фізично, або морально, коли намагаються висловити протест сформувалася групі. Зміни потрібні кожному суспільству, але, якщо їх ініціює тільки одна людина, нічого доброго не вийде.