Коли чуйність може нашкодити?

Що таке чуйність? Чуйність можна назвати чеснотою. Це здатність співчувати іншій людині і допомагати йому справою. Чуйна людина не залишиться осторонь, не пройде повз чужої біди. Однак це прекрасне якість в окремих випадках може бути, з точки зору обивателя, зовсім не корисно його носія. Це відбувається, коли об’єкт його чуйності виявляється негідним, тобто хтось нахабно і безсовісно користується добротою і довірливістю людини в корисливих цілях. У цьому випадку чуйна людина є жертвою корисливих розрахунків і невдячності, він, вважаючи, що допомагає нужденному, по суті потурає безсовісності.

Людині чуйному властиві чистота серця і безкорисливість, і є чимало людей, які прагнуть скористатися цим. Ця тема відображена в літературі.

Класичний приклад – Данко Максима Горького («Стара Ізергіль»). Данко горів любов’ю до людей, і заради їх порятунку вирвав з грудей своє палаюче серце, яке освітило шлях людям. Але люди не думають про жертовність Данко, вони байдужі до його подвигу, не відчуваю до нього почуття вдячності. Данко гине, і ніхто цього не помічає. Його чуйність, любов до людей зіткнулася з цинізмом і егоїзмом.

Схожий приклад — Мотря з оповідання А. Солженіцина «Матрьонін двір». Мало піклуючись про себе, Мотря з серцевою готовністю поспішає на допомогу ближньому. Вона не вимагає подяки, просто прагне полегшити життя односельцям і по-іншому жити не може. Мотря — той праведник, без якого не стоїть село. І смерть наздоганяє її на добрій справі — допомозі в перетягуванні частини будинку через залізничні колії. Загибла Мотря, майже ні в кого із знали її, не викликає цієї скорботи. Тільки прийомна дочка Кіра і автор оповідання сумують без облуди. Інших, в тому числі і того, кому вона допомагала, турбує більше залишилося майно Мотрони. Пізніше автор відкриває, що односельці зневажали Мотрю за непрактичність, невміння обзаводитися господарством і не цінували її доброго серця і безкорисливого прагнення допомагати їм.

Звичайно, обивательська філософія в подібних випадках підводить підсумок: не роби добра-не отримаєш зла. І взагалі, мовляв, добро треба робити лише тим, хто вміє його шанувати, бути вдячним. Однак благородна натура чуйну людину не шукає подяки. Нехай його не цінують тут, на землі, закосневшие в тваринний егоїзм люди, але вище — чистота помислів і безкорисливість вчинку не залишаться непоміченими.