Аналіз вірша Некрасова «Про погоді»

Твір «Про погоду» було написано Н. Некрасовим в 1858-1865 році. Воно з’явилося «завдяки» цензурі, яка забороняла зображати в художній літературі політичний аспект. З-за цього Н. Некрасов звернувся до теми народних страждань, прикриваючи їх ширмою погоди. Слід зазначити, що Н. Некрасов рано виїхав з отчого дому і оселився в Петербурзі. Життя поета в прекрасному російською місті була важкою, але зате він мав можливість побачити петербурзьку виворіт.

Тема твору – важке життя простих людей в Петербурзі. Автор показує, як виживає народ у великому місті, вмираючи від голоду, холоду та інфекцій. Н. Некрасов викриває чиновників, які дбають тільки про примноження своїх грошей.

Центральний образ твору – ліричний герой споглядає петербурзьку життя. Він не тільки показує страшні, часом абсурдні картини, але і є тією ланкою, яка з’єднує воєдино мозаїку великого російського міста.

Перше, на що звертає увагу ліричний герой – погода. Вона похмура і мерзенна, приносить городянам дощ град і холод, що відповідає зображуваним подіям (смерть і похорон жадібного чиновника, сцени на кладовищі). Поступово погодні умови змінюються, і читач бачить засніжений, морозний місто. Він заворожує красою, але в той же час населення вмирає від холоду. Весну автор не описує зовсім, мабуть із-за того, що квітуча, радісний настрій не відповідає змісту. Літо в даному вірші – брудна, пилова пора, коли всі хочуть, щоб настала білосніжна зима. Погода в даному творі – не тільки частина пейзажу, але і засіб іронії (сцена похорону чиновника, опис морозів, порівняння літа і зими).

На вулицях Петербурга ліричний герой бачить безліч народу: прості трудівники, солдати, чиновники, франти і витончені дами. Він висловлює співчуття до бідних, які тяжко працюють, щоб здобути шматок хліба, до дітей, які мерзнуть у своїх ліжках. З неприхованою іронією ставиться він до багатих дамам і панам, які зовсім не думають про інших. Жадібність таких людей гостро викривається в початку. Бабуся ховає чиновника, у якого з-за жадібності, не залишилося жодної близької людини, навіть після смерті його карає господь (загоряється будинок, де стоїть тіло чиновника, труну з них кидають прямо в воду). Інші петербурзькі картини не менш емоційні та іронічні.

Пейзажі, городяни і погода створюють цілісний образ Петербурга, міста-красеня і міста-вбивці одночасно. З кожним рядком читач розуміє, що вбивцю його перетворюють не стільки погодні умови, скільки чиновники.

Для створення панорами Петербурга автор використовує багатий набір художніх засобів (метафори, порівняння, епітети). Стежки доповнюють «картини» погоди і портрети людей, що відображають ставлення автора і ліричного героя до того, що відбувається. Твір ділиться на шість частин, кожна з яких відрізняється за погодними умовами. Частини складаються з строф з різною кількістю рядків з перехресною римою. Віршований розмір – трехстопный анапест.

У творі «Про погоду» Н. Некрасов звертає увагу на похмуру бік Петербурга, місцями згущуючи фарби, але це дозволяє донести ідею до читачів, змусити їх замислитися про поставлені проблеми.