«Суничне віконечко» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1954.

Жанр: фантастичний розповідь.

Тема: сенс людського життя.

Ідея: людство зобов’язане постійно рухатися вперед.

Проблематика. Складність зміни звичного способу життя.

Основні герої: Боб, Керрі.

Сюжет. Бобу сниться сон з дитинства. Зовсім маленьким він любив дивитися на світ через парадні двері, складену з різноколірних стекол. Через неї все, що відбувалося на вулиці, чарівним чином перетворювалося, окрашивалось в сотні кольорових відтінків. Найбільше малюк любив суничне віконце, окатывающее місто “рожевою хвилею”. Щасливий сон раптово переривається розмовою дітей. Боб згадує, що вже рік він із сім’єю живе на Марсі.

Життя на іншій планеті складається не дуже добре. Вдень вся сім’я зайнята безліччю справ. Боб допомагає будувати місто, дружина (Керрі) порається на городі, діти йдуть в школу. Але ніч приносить з собою потік земних спогадів. В невеличкі віконця бляшаного будинку видно чужі зірки. Тут усе чуже. Боб бачить, що жінка також страждає. Діти неголосно розмовляють по ночах.

В цю ніч відбувається вирішальна розмова. Керрі рішуче заявляє чоловікові, що у неї не залишилося більше сил, вона хоче додому. Боб уже давно помітив, що дружина часто безцільно перебирає всі речі. Може наступити ніч, коли вона почне укладати їх у валізи. Кері каже Бобу про те, що вже давно накопичилося у неї в душі. Найбільше вона сумує за земним дрібниць: скрипу сходинок на розхлябаному ганку, дзвону люстри з підвісками. Їх будинок на землі був дуже старим. У ньому виросло не одне покоління. Душі всіх мешканців зігрівали цей будинок особливим теплом. На Марсі вони живуть в бездушною жерстяної коробці, яка за рік не стала для них рідною вогнищем.

Боб з розумінням відноситься до слів дружини. Він зізнається, що сам постійно думає про це. Чоловік вирішує, що настав час розповісти Керрі про одну дуже важливу річ. Боб каже дружині, що витратив усі сімейні заощадження за десять років. Ця звістка шокує дружину. З її слів стає зрозуміло, що на Марс їх привабила висока зарплата. А чоловік каже їй, що викинув гроші на вітер.

Боб просить почекати Кері до ранку. Тоді він покаже їй і дітям, на що пішли всі гроші. Якщо вона вважатиме це дурістю, то вони сядуть у першу ракету, яка прямує назад на Землю.

Сімейний ранок було напруженим. Сніданок пройшов в повному мовчанні. Не тільки навколишній світ, але і члени сім’ї здавалися один одному чужими.

Боб веде дружину з дітьми на космодром. По дорозі він викладає їм думка, яка повністю захопила його свідомість. Це дуже глибока думка, що прийшла Бобу в голову після довгих болісних роздумів. У дитинстві Боб прийшов в жах, дізнавшись, що коли-небудь сонце вибухне. Йому стало шкода майбутніх людей. Земля – рідний дім для людства. Але він не вічний. Людина відповідає не тільки за своє життя, але і за долю всіх своїх нащадків. Щоб уникнути катастрофи, яка відбудеться через мільйон років, людство зобов’язане заселяти Всесвіт, пересуватися з однієї планети на іншу. Тільки таким шляхом можна домогтися справжнього безсмертя. На Марс люди прилетіли не заради грошей і не заради нових відчуттів. Їх привів закладений глибоко всередині кожного інстинкт самозбереження. Боб впевнений, що коли-небудь Керрі з дітьми теж відчують в собі цей древній інстинкт.

Виклавши свою думку, Боб підводить сім’ю до головного питання. Незважаючи на те, що він зрозумів необхідність заселення Марса, його продовжує тягнути на Землю. Це неминуче. Тому для пом’якшення туги Боб вирішив витратити всі гроші на Старе. Прибула з Землі вантажна ракета привезла великий тягар для нього.

Родина повертається додому на машині, кузов якої забитий різноманітними ящиками і згортками. Півдня сім’я займається розпакуванням. Вантаж складається з самих різних речей, які уособлюють собою Землю і старий будинок Боба: ганок, деталі кімнат, меблі. Найзнаменнішою подією стала розпакування парадних дверей з суничним віконцем. Через нього чужа бездушна планета ставала набагато ближче і тепліше.

Останнім Боб розкрив ящик з фортепіано і запропонував своїй родині заспівати добру земну пісню.

Відгук про твір. “Суничне віконечко” – зразок фантастичної прози Бредбері. Фантастика в оповіданні відіграє другорядну роль. На першому плані стоять глибокі філософські питання про сенс людського життя і про спадкоємність поколінь, пов’язаних історичною пам’яттю.