«Невський проспект» – короткий зміст (переказ)

Повість Миколи Гоголя «Невський проспект» показує нам все пишність Невського проспекту в різний час доби. Вранці по нього біжать на службу сонні чиновники, до полудня на проспекті повно гувернерів, близько двох годин дня – матусям з дітьми, в чотири години він порожніє, але як тільки стемніє, Невський знову оживає.

В один із днів, поручик Пирогов і художник Піскарьов, прогулюючись по Невському, розійшлися, наздоганяючи самотніх дівчат. Якщо поручик сміливо і впевнено йшов за своєю дівчиною, то художник немов стежив за нею. Він хотів тільки дізнатися, в якому будинку вона живе.

Через деякий час, дівчина, за якою йшов Піскарьов, озирнулася. В її погляді читалося невдоволення поведінкою художника. Піскарьов зупинився, але потім знову вирушив за чарівною незнайомкою.

Дівчина озирнулася вдруге, але тепер її очі немов посміхнулися переслідувачу. Через час вони дійшли до будинку, який складався з чотирьох поверхів. Незнайомка обернулася і жестом покликала Піскарьова. Він увійшов за нею.

Будинок виявився притулком, «де заснував своє житло дрібний розпуста». Дівчина почала нести всяку нісенітницю, після якого художник вибіг з цього будинку. Піскарьов прийшов до себе додому. Була вже пізня ніч. Художник довго думав про прекрасну незнайомку, про її долю.

В один момент двері в кімнату Піскарьова відкрилася, з’явився лакей. Він передав художник, що його хоче бачити пані, яку він проводжав до дому. Піскарьов вирушає до будинку барині. Будинок переповнений гостями. У центрі залу танцює бариня з якимось кавалером. У пані художник дізнався свою прекрасну незнайомку. В одну мить, вона підійшла до нього і обіцяла пояснити свою появу в тому будинку притулку. Раптом бариню хтось покликав, вона пішла покликавши з собою Піскарьова. У натовпі художник втратив її з виду. Він довго шукав її по величезних залах, але так і не міг знайти. Раптом він дізнався стіни своєї кімнати. Піскарьов розуміє, що це був всього лише сон.

Художник знову намагається заснути, але так і не знаходить свою незнайомку. Тільки наступної ночі вона знову з’явилася йому уві сні. З тієї хвилини життя художника змінилася. Тепер Піскарьов почав жити тільки уві сні. Згодом новий ритм життя художника послабив його здоров’я. Він почав страждати безсонням. Художник починає вживати опіум, щоб знову побачити уві сні свою бариню. В одному зі снів Піскарьов бачить прекрасну незнайомку в ролі своєї дружини. Окрилений цим снів, він відправляється до її будинку, все їй розповідає і робить пропозицію. Дівчина лише засміялась у відповідь. Художник в люті повернувся до себе додому. Його не бачили чотири дні, а на п’ятий знайшли з перерізаним горлом. Так закінчилося життя художника Піскарьова. І хто про нього не згадав, навіть його друг Пирогів.

А поручик у той день пішов за однією блондинкою. Всю дорогу він веселив її жартівливими розмовами. Дівчина була дружиною Шіллера – «жерстяних справ майстри». Так вони дійшли до майстерні. Там їх зустрів Шиллер і Гофман. Чоловіки були п’яні і прогнали поручика.

На наступний ранок поручик прийшов в майстерню. Він почав засипати компліментами вчорашню знайому, вона загрожувала йому чоловіком. Тоді Пирогів замовляє у Шіллера шпори, потім оправу. Поручик намагається знайти привід, щоб бути поруч з прекрасною блондинкою. В один із днів, Пирогів дізнається, що Шиллера не буде вдома в майбутнє неділю. Він наважується відвідати його дружину. В той момент, коли поручик цілував ноги своєї блондинки, Шиллер з двома друзями повернувся додому. Вони сильно побили Пирогова. Поручик вирішує помститися. Але після того, як він спробував кілька тістечок, прогулявся по Невському, образа минула.

Повість закінчується словами: «Не вірте цьому Невському проспекту! Він бреше повсякчас, цей Невський проспект, але найбільше тоді… коли сам демон запалює лампи для того тільки, щоб показати все не в теперішньому вигляді».