Порівняльний аналіз віршів Блоку «Незнайомка» і «В ресторані»

Особисте життя А. Блоку складалася дуже непросто. Поет був одружений на Любові Менделєєва. Він дуже любив свою дружину, вважав її своєю музою. Але щастя тривало недовго: улюблена жінка змінила А. Блоку, пішла А. Білому. В душі чоловіка щось обірвалося, і він намагався залити своє горе алкоголем, часто просиджував вечора в питних закладах. Там він бачив не тільки чад і розпуста, але і жінок, які контрастували з загальною картиною. «Ресторанним пригод» присвячені вірші «Незнайомка» (1906) і «У ресторані». В обох віршах автор занурює читача в атмосферу питних закладів і знайомить з прекрасними жінками.

Твір «Незнайомка» вважається одним з кращих зразків романтичної лірики. У вірші два ключових образи – ліричний герой і таємнича незнайомка. Перші строфи А. Блок присвячує опису ресторанного антуражу. Атмосфера тут панує специфічна: п’яні окрики і золотистий крендель; дитячий плач та жіночий вереск. Такі картини щовечора спостерігає ліричний герой, розуміючи, що все це марна суєта, яка на якийсь час рятує від реальності. На підтвердження цього він вплітає красномовну метафору: «в небі… безглуздо кривиться диск».

Поступово Блок А. переміщує увагу на образ ліричного героя. Той щовечора заглядає в стакан», вбачаючи в ньому свого друга. Так він називає самого себе. Незважаючи на дію алкоголю, чоловік здатний аналізувати те, що відбувається навколо. Він з іронією дивиться на п’яниць, які стверджують, що істина у вині і сонних лакеїв. Кожен вечір в один і той же час він бачить жінку в шовках і чорному капелюшку, яка самотньо сидить біля вікна, поглинена своїми думками.

Незнайомка зовсім не схожа на ресторанних п’яниць і развратниц. Ліричний герой розуміє, що жінка пережила життєву драму, але, на відміну від нього, не опустилася до склянці. При вигляді неї чоловік згадує про скарб, зберігається в його душі. Скарб, мабуть, є символом душевної сили, яка допомагає людині вижити.

Під час розлуки з дружиною А. Блок познайомився з Ольгою Судейкиной. Їх пов’язували літературні вечори та загальні кола. При перших зустрічах поет нічого не відчував до цієї жінки, іскра запалала пізніше. Ользі Судейкиной Блок присвятив вірш «У ресторані». Вона стала прототипом образу прекрасної, але розпещеної жінки.

Як і в попередньому вірші, автор описує ресторан, але більш лаконічно. В переповненому залі сидить ліричний герой. Він зауважує красуню і посилає їй троянду. Жінка відповідає зухвалим поглядом і гордовитої гордовитої фразою: «І цей закоханий». Але чоловік зауважує легке тремтіння руки і розуміє, що за гордовитим поведінкою ховається душевна біль. Останній куплет натякає на те, що цей вечір знайде своє продовження, адже не дарма «циганка танцювала і вищала зорі про кохання».

Вірша А. Блоку «Незнайомка» і «В ресторані» схожі системою образів та місцем розвитку подій, але сюжети в них розвиваються по-різному. Цікаво, що обидва вірша незавершені, тому читач може сам додумати закінчення історії.