Часи в англійській мові: приклади та докладне пояснення відмін

Англійська мова у світовому співтоваристві займає перше місце серед досліджуваних іноземних мов. Але його освоєння не всім дається легко з-за проблем з розумінням і вживанням англійських граматичних часів. Спробуємо розібратися, що ж такого складного в цих формах, і скільки їх є насправді.

Виділяють три тимчасових форми – теперішній, минулий і майбутній час, мають свої типові підкатегорії – Simple, Continuous/Progressive, Perfect та Perfect Continuous. В усіх часів є аналогічні способи утворення присудка та особливості вживання. Таблиця часів англійської мови завжди повинна бути під рукою не тільки у школярів, але і у осіб, які бажають самостійно освоїти науку.

Увага! У цій статті не буде роз’яснено граматичне утворення часів в англійській мові, тільки дані поради, як відрізнити тимчасові форми. Докладне пояснення правил освіти можна знайти в підручнику або на тематичному інтернет-порталі.

Часи групи Simple (простий)

Часи групи Simple, інакше кажучи, прості, по вживанню схожі з часовими категоріями в російській мові – сьогоденням, минулим і майбутнім відповідно.

Головною їх особливістю є невизначеність моменту, коли відбувається дія. Інакше часи простий групи називають Indefinite Tenses – невизначені.

Тут важливий сам процес дії, а не тоді, коли воно відбувалося. Простими словами – це дії «взагалі».

Present Simple позначає дії, які є постійними, звичайними для людини – його рутина і хобі. Фрази, в яких сказано про закони природи, розклад літаків, поїздів, уроків, ТВ-програмах, є дикторські коментарі і різні інструкції, також вживаються в Present Simple.

Past Simple – це дія, що трапилося в конкретний момент у минулому. Сюди ж відносяться звички людини, які стали неактуальними для нього. Для нього характерна разовость подій, тобто дія завершилося і більше ніколи не повториться.

Future Simple позначає неконтрольовані події, які відбудуться в майбутньому. Особливістю даного часу є те, що подія ймовірно відбудеться, але не гарантовано.

Увага! Варто відзначити, що минулі часи в англійській мові групи Simple можуть вживатися і для позначення послідовності дій – я встав, умився, поснідав і пішов на роботу.

Наприклад:

 • Pr. S.: He always drinks tea in the afternoon. – Він завжди п’є кави після обіду.
 • Past S.: They travelled round the world last year. – Вони здійснили подорож навколо світу у минулому році. I watched cartoons before go to bed when I was 4 years old. – Я дивився мультики перед сном, коли мені було 4 роки 4 роки буває раз в житті).
 • Future S.: I will buy this T-shirt. – Я куплю цю футболку. I hope we will get on time. – Я сподіваюся, що ми встигнемо вчасно (не факт, що встигнемо).

Важливо! Коли ви говорите про який-небудь дії як про факт, то вам необхідно використовувати часи групи Simple.

Часи групи Continuous (Progressive) (тривале)

Відмінною особливістю цієї групи є тривалість моменту в теперішньому, минулому або майбутньому. Тут акцент робиться не на дію, як у часи групи Simple, а на час, коли воно відбувалося.

Present Continuous – подія, яка відбувається в момент мовлення. Ще одним випадком вживання теперішнього тривалого є вираз невдоволення щодо чийогось характеру.

Past Continuous – дія, що трапилося в цей момент раніше. Якщо це дія переривається одноразовим подією, то останнім буде виражено в Past Simple.

Future Continuous – тривале дію, яке трапиться в зазначений відрізок часу в майбутньому. Це дія однозначно відбудеться, на відміну від Future Simple, де майбутнє подія може і не наступити.

Тривала форма часу також може використовуватися при описі одночасних дій – мама мила посуд, а я в цей самий момент читав книгу.

Наприклад:

 • Pr. Cont.: He is taking bath now. – Він зараз приймає душ.
 • Past Cont.: We were watching football game yesterday at 8 o’clock. – Ми дивилися футбольний матч вчора в 8 годин. Susan was doing her homework when her parents came. – Сьюзан робила домашнє завдання (тривала дія), коли прийшли її батьки (одноразове подія).
 • Fut. Cont.: Next Sunday morning, I will be my bike riding. – Наступним недільного ранку я буду кататися на велосипеді.

Важливо! Якщо ви хочете вказати тривалість процесу, то вам необхідно вжити часи групи Continuous.

Часи групи Perfect (вчинене)

Якщо вам необхідно вказати, що подія відбудеться, вже відбулася до певного моменту, або триває, тоді група Perfect допоможе вам у цьому. У російській мові аналогів цієї групи часів просто немає.

Взагалі, для багатьох вивчення часів досконалою групи представляється складним завданням, але не такий страшний вовк, як його малюють.

Present Perfect – дія, яке зав’язалося в минулому і тривало до моменту мовлення.

Past Perfect – дія, що сталося перед іншим моментом в минулому. У складносурядних реченнях, де йдеться про будь-які умови, Past Perfect буде стояти в частині, де є це саме умова.

Future Perfect – дія, яка завершиться до точному моменту в майбутньому.

Наприклад:

 • Pr. Perf.: Anna has had a cat for ten years. – У Ганни живе кіт вже 10 років (тобто він жив з нею на протязі 10-ти років і продовжує жити). The Osborns have bought a yacht. – Осборны купили яхту (коли вони її купили неважливо, головне – результат – яхта була куплена).
 • Past Perf.: Helen had prepared supper when she met her children from school. – Хелен вже приготувала вечерю, коли зустріла дітей зі школи (тобто момент приготування завершився до приходу дітей). Albert was delighted. He had won in a lottery. – Альберт був задоволений. Він виграв у лотерею (дія і результат мали місце в минулому).
 • Fut. Perf.: She will have written all letters by 7 o’clock. – Вона напише лист до 7 годин (лист буде готове до певного часу).

Важливо! Коли ви хочете вказати, що було, є або буде здійснено до певного моменту або вказати на його результат, то використовуйте часи групи Perfect!

Часи групи Perfect Continuous (вчинене тривале)

Часи цієї групи позначають дії, які почалися раніше і тривають, тривали або будуть тривати якийсь період часу до певного моменту. Він буде виражений у реченні зазначенням конкретного часу або іншою подією.

Ще одним визначальним умовою скоєних часів є наявність результату якої-небудь дії – він очевидний.

Група часів Perfect Continuous поєднала в собі особливості тривалих і досконалих часів. Від групи Continuous їй дісталася тривалість події, а від групи Perfect – конкретний момент, до якого триває, тривало або буде тривати дія.


Вживання Perfect Continuous в дійсному минулому і майбутньому часі — схема.

Наприклад:

 • Pr. Perf. Cont.: Samuel has been waiting Margaret half an hour. – Семюель чекає Маргарет вже півгодини (т. е. він почав чекати її пів години назад і продовжує чекати).
 • Past Perf. Cont.: The Lakers had been waiting for holiday trip for several months before they saved a sum of money. – Лейкеры чекали цю вихідну поїздку кілька місяців, перш ніж накопичили на неї. (Вони не переставали чекати відпустки, поки збирали потрібну суму грошей). I had been sunbathing for too long, so was my skin red. – Я дуже довго засмагав, тому моя шкіра була такою червоною (результат).
 • Fut. Perf. Cont.: By 2019, our family won’t have been buying newspapers anymore. – До 2019 році наша сім’я більше не буде купувати газети. (Зараз вони ще купують, але в 2019 цього робити вже не будуть).

Важливо! Якщо ви підкреслюєте не тільки видимий результат, але і його тривалість, то використовуйте групу часів Perfect Continuous.

Це те, що стосується основних правил вживання часів та їх групових особливостей.

Як швидше вивчити мову

Якщо ви новачок, то відзначте для себе правила, як вивчити часи в англійській мові. Починайте вивчення з групи Simple, а потім переходьте до удосконалення знань з групою Continuous, т. к. фактично ці дві групи часів є «базовими». А вже потім плавно пересувайтеся до решти групам. Тим більше, що найчастіше в мові вживаються часи простий групи: Present Perfect та Present Continuous. Чергуйте свої теоретичні знання з практичними вправами, тоді вам простіше буде засвоїти суть використання часів в англійській мові.

Підводячи підсумки, можемо виділити наступний алгоритм як визначити час в англійській мові:

 1. Обов’язково перевести пропозицію на російську мову.
 2. Знайти в реченні часовий маркер і визначити, до якого часу він відноситься.
 3. Якщо в реченні немає тимчасового обставини, то зверніть увагу на присудок, виділіть його. Згадайте, до якого типу належить даний дієслово – правильний або неправильний. Потім визначте, у якому часі вжито смисловий дієслово, і є поруч з ним допоміжний.
 4. Визначте час. Пройшли часи в англійській мові знайти в реченні дуже просто.

Таблиця часів англійської мови з прикладами, складена вами особисто, допоможе прискорити процес вивчення мови.

Увага! Тимчасові обставини, вони ж слова-маркери, що дозволяють визначити, який час було вжито в реченні.

Допоміжні слова — це найчастіше прислівники. Але наявність маркера в реченні не обов’язково. Наприклад, для Present Simple основними маркерами будуть прислівники usually, often, always, тобто ті, які вказують на регулярність дії. Для часів групи Perfect характерними стануть слова-підказки: since, yet, already, never та інші, які вказують на певний час дії і т. д.

Пояснення всіх часів в англійській мові

Present Simple — доступне пояснення

Висновок

Головним у тематиці питання «як визначити час в англійській мові» стає практика і старанність. Чим більше часу ви проведете над вивченням теорії і вправами, тим простіше вам буде практикуватися в усному мовленні і рукописних текстах.

Утворення часів в англійській мові не таке заплутане, як здається на перших порах його вивчення. Вживання граматичних форм обумовлюється в першу чергу тим, чим ви хочете поділитися зі своїм співрозмовником.