Сни Віри Павлівни (за романом Чернишевського «Що робити?»)

У тексті роману «Що робити?» Н.Р. Чернишевського є героїня, від імені якої автор намагався передати всі свої думки і надії на світле майбутнє, на щасливе і безтурботне життя, яку можна було б протиставити суворим будням і жорстокої реальності.

Уві сні Віри Павлівни з’єдналися і реальні факти, і зовсім фантастичні. Всього в тексті роману читач знайомиться з чотирма снами.

Перші два сну символізують прощання героїні зі старим, вульгарним світом, розрив будь-яких відносин, які могли нагадувати про минулі роки. Віра Павлівна тепер відносить себе до суспільства чистих людей. Третій сон пов’язаний зі спогадами про другому заміжжі героїні. А останній, четвертий сон підводить підсумок, розкриває таємниці духовного і філософського світу головної героїні.

Сни Вірочки різнопланові. В одному випадку вони показують читачеві момент звільнення, як самої героїні, так і інших жінок, які змогли просунутися з «підвалу».

В усіх снах, створених Чернишевським, герої перебувають як у реальному, так і в якомусь фантастичному світі. Читач спостерігає за їх розмовами, репліками, манерами поведінки. Автор роману дозволяє кожному читачеві спостерігати за життєвою історією головної героїні, за її замужествами, сімейним життям і духовним розвитком.

Деякі ідеї, які розповідаються у сни Віри Павлівни, були навіяні героїні напередодні, під час розмов про книги Лібіха. Беручи близько до серця всі висловлювання з чистого суспільства, жінка відтворює їх у своїх снах, перекладає на себе і своїх близьких друзів.

Сновидіння героїні дозволяють автору не тільки описати події, що сталися з героями роману, а й розповісти про те, що світ ділиться на бідних і багатих, вказати на те, яка між ними прірва.

Останній сон Віри Павлівни можна назвати утопічним. Натяки на світле майбутнє не збігаються з очікуваннями. Надії на щасливі сім’ї, на свою власність не залишалося. Ніде простій людині трудиться, а після законно відпочивати. Бачить героїня в останньому сні величезну будівлю, шикарне, світле. Всередині розташовуються багатії у чудових костюмах, вони сідають за стіл. Для простої людини це було, щонайменше, дивним явищем. Однак автор роману все одно продовжував вірити в те, що щастя настав для кожного, треба тільки іти вперед і стрімко сподіватися на краще.