Сюжет і композиція повісті Васильєва «А зорі тут тихі…»

Повість Бориса Васильєва «А зорі тут тихі…» розповідає про долю п’яти молодих дівчат, які віддали життя за «тихі зорі» інших людей.

В основі сюжету повісті лежить реальна історія про подвиг молодих рябят, які зупинили диверсію ворога. Але автор прийняв рішення замінити героїв чоловіків на жінок. Незважаючи на те, що «у війни не жіноче обличчя», автор показав, що і жінка здатна протистояти ворогові. Ось тільки воювати суперечити жіночої сутності. Доля жінки – зберігати сім’ю, продовжувати рід, зігрівати своїм теплом і ніжністю. І це вони продовжували робити навіть під час війни.

Сюжет повісті не хитромудрий, тут немає героїчних глобальних батальних сцен, але є щось більш важливе, глибинне, то що, оголює людську сутність.

У центрі сюжету – Федот Евграфыч Васьков. Він є комендантом 171-го роз’їзду в одній з карельських глибинок. Починається повість з того, що герой не задоволений своїми підлеглими – вони від неробства п’ють і веселяться з місцевими жінками. Будучи сам людиною серйозним, Васьков начальство просить надіслати йому таких же підлеглих. Керівництво прислухався до його прохання і надіслав дійсно порядних бійців, от тільки одне але – вони жінки. Дівчата, призначені зенитчицами, все одно залишалися жінками. І до їх звичкам було складно звикнути «замшелому пенька» Федоту Васкову.

Одного разу одна з дівчат помітила в лісі двох німців. Було зрозуміло, що вороги намагаються пробратися до них. Васьков приймає рішення діяти на випередження і збирає невелику групу для розвідки ситуації. До неї входять п’ять дівчат: Соня, Женя, Рита, Галя і Ліза. Всі вони дуже різні, але кожна має свій корисний навик для цієї справи. Соня знає німецьку мову, Рита – досвідчений керівник, Женя – відважна і активна, Ліза добре орієнтується в лісі. І ось тільки Галя була дуже молода і наївна для цієї справи. Але її вміння вигадувати допомогло їй стати частиною команди.

Коли група знайшла диверсантів, то зрозуміла, що ситуація складна. Німців було близько 16 осіб, що значно більше, ніж їх група. Тому Васьков відсилає Лізу Брічкіну розвідати ситуацію і за потреби покликати на допомогу. Але по дорозі дівчина грузне в болоті. Вона намагається вибратися, тим більше, що до землі залишалося лише півкроку, але вона так і не змогла їх зробити. Пізніше Федот Васьков зрозуміє, що з нею сталося, побачивши її спідницю, зачеплення за гілку. Він в той момент розуміє, що допомоги їм чекати було не від кого. Решта дівчата одна за одною гинуть, відважно дивлячись в очі ворогам. І тільки старшина залишається в живих, якому все ж таки вдалося взяти в полон німців. Почуття провини завжди потім переслідувало Федота Васкова, хоча він і не був винен.

Борис Васильєв застосовує у повісті композиційний прийом ретроспекції. Вона вводить читача в минуле героїнь. Ми дізнаємося про те, як кожна дівчина жила до війни. І ця мирна життя протиставляється військового часу. Письменник показує, що зробила війна з життям людини.