Сон Сотникова (аналіз та значення епізоду у повісті Бикова «Сотников»)

У повісті Бикова «Сотников» автор з допомогою різної літературної подачі, намагається показати читачеві, на скільки, головний герой був сильним в моральному плані. Для цього Биків додає твір сон, який побачив Сотників напередодні власної страти.

Вночі чоловік зрозумів, що повинен зробити подвиг в останній раз. Він зобов’язаний допомогти перебували поруч людям. Адже вони потрапили сюди виключно через його поранення і хвороби. І благородний партизан вирішує взяти провину на себе. Він скаже, що це він партизан, а Рибак взагалі не при чому. І нехай його страчують одного.

Звичайно ж, герой, як і всі не хотів помирати. Але він розумів, що він його бажання мало що вже залежало. І коли після важких дум, він нарешті заснув, його підсвідомість послало йому дивний сон. У ньому він тримав у руках батьківський маузер. Але той виявився не з заліза, а з дерева.

Це сновидіння вплинуло на емоційний стан героя. Він заново пережив ті відчуття, які відчував тоді, в дитинстві. А головне, чоловік побачив у сні батька, червоного командира, який подарував йому сили і надію.

Так, дивний світ снів. Кожен намагається розгадати їх по-своєму. Молодий чоловік трактував побачене так, що він правильно надійде, якщо зробить, як задумав. Адже тоді, коли він узяв зброю без дозволу батька, маузер випадково вистрілив. Мати, змусила хлопчика зізнатися самому в те, що сталося. Тоді він вперше відчув страх і сором.

І ось зараз він відчуває такий страх, але щоб не відчувати сором, він буде діяти. Він врятує цих людей, у що б то не стало. Для Сотникова сон був віщим, тільки він його не правильно зрозумів. Він дійсно зустрінеться наяву зі страхом, а так само соромом, але далеко не зі своїм.

Дерев’яний маузер, швидше за все, означав лише слабкість Рибака. Він був зразковим, сильним, надійним. Але перед лицем смерті всі його «залізне нутро» випарувалася. Він став просто «дерев’яним» зрадником.

Такої зради від Рибака Сотників дійсно не очікував. Він був дуже розчарований у своєму бойовому товаришеві, адже молодий чоловік наївно думав, що Рибак готовий померти, лише б не співпрацювати з німцями.

Пізніше чоловік усвідомив, що це вибір кожної людини. Ніхто не зобов’язаний помирати за ідеї. Рибак дуже хоче жити, і це його право. Існувати заради співпраці з фашизмом – це хорошим життям не назвеш, але все-таки він не помре. А хіба не цього Сотників так бажав?!

Сотников не замислювався про своє сновидіння. З тих пір, як батьківський маузер вистрілив і залишив слід на підлозі, пройшло дуже багато часу. І все-таки з тих пір він запам’ятав, що як би не склалися обставини ніколи не треба брехати. Перед смертю, він на відміну від Рибака був чесний зі своєю совістю і не втратив гідності. Прізвище Сотниковых не буде «заплямована». Він вмирав, але не здавався, а це було найголовнішим, що давало йому сили пережити страх перед смертю. Чоловік, в останні хвилини життя гордо і з високо піднятою головою кинув погляд на цей світ, з якого він йшов переможцем, а не переможеним.