В чому полягає конфлікт оповідання Чехова «Агрус»?

В оповіданні А. П. Чехова «Агрус» показаний конфлікт, який виражений у протистоянні між можливостями російської інтелігенції і їх реальними вчинками. Багато молоді і обдаровані люди, замість використання своїх потенційних можливостей, вибирали нікчемне животіння. Для них було простіше закритися від усього і всіх у своєму «футлярчике», ніж боротися за краще життя всього суспільства.

Оповідання «Аґрус», «Людина у футлярі» і «Про любов» написані автором в стилі трилогії. У всіх цих оповіданнях присутні одні й ті ж герої, і хтось із них розповідає вже свою розповідь.

Головний герой «Агрусу» Іван Іванович розповідає про свого брата Миколу Івановича. Микола колись жив в селі, і йому там дуже подобалося. І у нього з’являється мрія стати поміщиком, купити власну садибу в селі з аґрусом і качками. А так як він працював дрібним чиновником, платню у нього не було великим. А для досягнення своєї мети треба було багато грошей.

Микола зі скромного і порядного людини перетворюється в нахабного накопичувача грошей. Своє життя для досягнення мрії він перетворює на існування, обмежував себе у всьому, ходив в старій одежі, мало їв і пив. Навіть любов він не відчув, одружившись мало привабливою вдову поштмейстера із-за її грошей. Посадивши дружину на жорстокий спосіб життя, він її вморив. Залишившись вдівцем, він долучив її гроші до своїх і після закінчення часу купує собі садибу, коли йому вже було близько п’ятдесяти років. Мрія досягнута. Він тепер став паном, поміщиком. Але ціною чого? Пройшли молоді роки не повернути. У гонитві за мрією більшу частину життя проведено в нудьгування. Ні любові, ні радості, нічого. Тільки мрії і фантазії. А досягнувши мети, потрапив у свій «кокон», свою «футлярную» життя. Він марив про власний агрус, як про символ щастя, сенсу життя.

Письменник показав, що таке «футлярне» існування призводить до деградації особистості. Приїхавши до брата, Іван Іванович побачив його потолстевшим, так як той вів малорухливий спосіб життя, весь обрюзг і постарів. Деградував він і зсередини, ставши самовпевненим і нахабним, вважаючи правильної тільки свою точку зору. Був задоволеним своїм існуванням.

А. П. Чехів словами свого героя Івана Івановича показує свій протест проти такого морального і духовного занепаду особистості. Як можна бути щасливим, якщо навколо багато нещасних, обділених і пригноблених людей. Контраст між багатством і бідністю. Навколо лицемірство і брехня, тіснота, пияцтво. А протестує проти всього цього тільки статистика. Лише їй відомо, скільки відер випито і скільки дітей заморили голодом.

Оповідач цієї історії Іван Іванович, відноситься до мрії брата негативно. Він говорить словами і думками автора тексту. На його думку, інтелігенція не повинна йти з міста, сховавшись у себе в садибі, а боротися за краще життя. Хоча і підкреслює, що прагнення до сільського життя-теж добре.

Письменник називає свій твір «Агрус» не випадково, так як це кисла ягода, і дочекатися її повного дозрівання довго. Микола Іванович радіє і навіть вночі встає і бере по ягідці, розчулюючись її кислого смаку. А дочекатися стиглої, солодкої ягоди він вже не зможе. Вік не дасть йому такої можливості. Пізно він купив садибу. Життя на заході, нічого доброго його вже не чекає. Автор показав, що не можна, сховавшись від реального життя, досягти мети.