Порівняльний аналіз віршів Аннеского «Станси ночі» і Ахматової «Наслідування В. Ф. Аннескому»

Вірш А. Ахматової «Наслідування В. Ф. Анненскому», здається, сама напрошується на порівняння з творчістю названого поета. Найбільш вдала паралель – твір В. Анненського «Станси ночі». Ці зразки любовної лірики перетинаються в сюжетній канві, але локуси подій різні.

Вірш Інокентія Анненського «Станси ночі» переносить читача до закоханому хлопцеві, який чекає свою єдину. Ліричний герой сподівається, що дівчина стримає своє обещанье прийти на побачення. Таким чином, у вірші обігрується традиційні мотиви побачення і розлуки.

Фоном зображуваного події служить сад – місце традиційне для названих мотивів. Природа зливається з душею молодої людини, відображає його настрій. Тому сад В. Анненський називає загрезившим. Здається, що все в ньому очікує жінку: «для тебе запашні левкої тут килимом розляглися одні».

В останньому куплеті виявляється, що очікування коханої – це лише спогад. Почуття, які відчуває в ту ніч, назавжди залишили слід у серці ліричного героя. Він не зізнається, прийшла дівчина на зустріч. Але останні рядки підказують читачеві, що очікування було марне. Цікаво, що поет зовсім не описує зовнішність дівчини, єдина характеристика її: «все в тобі так солодко-незрозуміло». Мабуть, за цю таємницю її і покохав ліричний герой.

Анна Ахматова у вірші «Подражаніє В. Ф. Анненскому» також розкриває мотив розлуки. Рядки вірша написано від імені чоловіка. Поетеса дивно тонко відчуває чоловічу душу. У центрі вірші ліричний герой, який згадує, як колись попрощався з коханою. В його пам’яті закарбувалися слова дівчини: «Я не забуду», хоч він і не відразу повірив у це.

Чоловік міркує про те, як час стирає особи, робить милі риси далекими. І лише непримітні деталі нагадують про минуле, не даючи серцю охолонути повністю. В такий момент розумієш: «не пройшли безповоротно року. Ліричний герой спростовує сказану кимось істину про те, що серце з каменю. Наприкінці вірша він у котрий раз задається питанням, про минулих відносинах, але відповіді на нього не знаходить.

Можна знайти загальні риси творів в композиції. В. Анненський називає свій вірш стансами. Станси – відносно завершені за змістом строфи. Ця особливість дійсно зберігається в «Стансах ночі». Катрени вірші Ахматової А. також можна читати не лише в сукупності, але і окремо.

Вірш Ахматової А. наслідує В. Анненського в основному мотиві, але стилістика залишається Ахматовської. Поетеса, на відміну від Анненського воліє заглиблюватися у внутрішній стан ліричного героя, не відволікаючись на описи природи. Віршований розмір творів також різний: «Станси ночі» написані хореем, а «Наслідування В. Ф. Анненскому» – анапестом. А. Ахматова у вірші грає інтонацією, вживаючи те питальні, то обірвані пропозиції. Таким чином, вона підкреслює душевні переживання ліричного героя.