Як поєднання комічного і ліричного начал в поеме Гоголя «Мертві душі» допомагає зрозуміти її ідею?

Велике твір Гоголя «Мертві душі» часто помилково сприймається тільки як сатиру на сучасне авторові суспільство. Але при більш глибокому його дослідженні стає зрозумілим, що важливіше тут ліричний початок. Та й сам автор назвав свій твір поемою неспроста, а натякаючи на ліризм.

Тому правильним буде розглядати дане твір в єдності комічного і ліричного начал. Що дозволить глибше зрозуміти ідею автора.

Не можна заперечувати, що у викритті вад чиновників Гоголь використовує прийоми сатири. Він їдко висміює їх, показуючи гниле нутро приспособленческой життя. Всі вони – Коробочка, Собакевич, Чичиков, Ноздрев, Манілов і інші – уособлення закостенілою жахливої соціально-політичному житті сучасної Гоголю Росії. Автор створює комічні образи за допомогою «говорять» прізвищ, гротеску.

Губернатор зображений людиною обмеженим, який тільки і вміє, що прекрасно вишивати по тюлю. І це все, чим може похвалитися значна особа.

Поліцмейстер зловживає своїми повноваженнями, заходячи в будь-яку крамницю, наче до себе додому. Але і купці ведуть себе не краще. Вони не обурені таким поведінки поліцмейстера, тому що той закриває очі на їхні нечесні справи.

Прокурор зображений звичайною людиною, люблячим добре проводити час. А всі обов’язки у цей час виконує його стряпчий.

Чичиков, який тільки приїжджає в неназваний автором чиновницький місто, уособлює собою найбільш жахливий тип – безпринципного афериста і маніпулятора.

Чиновники неназваного містечка – жахливі в своїх пороках. Однак автор не тільки на цьому хотів акцентувати увагу читачів. За всієї потворною картиною соціального життя він усе ще бачив чисту душу народу, здатну на зцілення. Це добре видно в епізоді, коли Чичиков мчить на трійці і його душа ніби перетворюється. Йому подобається швидка їзда (а якому російській людині не подобається швидка їзда – запитує автор). Жвава трійка порівнюється з птахом. І бачиться герою в цій швидкій їзді щось величне і дивне. А значить – не зачерствіла ще його душа, здатна прагне вгору і вдалину! Гоголь роздумує і про те, що сама Русь схожа на удалую трійку. Вона теж жвава і лине всім вітрам на зло тільки вперед.

У ліричних відступах автор розкриває своє справжнє намір – показати велич Русі. Порочні чиновники – це лише невеликі виразки на її тілі, від яких потрібно лікуватися. Тому в першому томі своєї поеми Гоголь зображує безсторонню картину соціального життя користолюбних і себялюбивых управлінців. Але лише для того, щоб потім показати справжню сутність душі народу, творчого і здатного на зцілення. Щоб здійснити велику ідею, автор зізнавався, що йому потрібен час для пізнання загадки душі її народу.

Шкода, але Миколі Васильовичу Гоголю так і не вдалося повністю здійснити свій задум.