Що таке помста?

Помста – дія, яке викликане бажанням відповісти на образу, образу чи іншої шкоди. Людська натура подібна бомбу, яка готова вибухнути, варто тільки «підпалити гніт». А вибухає вона як раз помстою. Бажання помститися виникає по-різному: в одних – раптово, миттєво, в інших – через деякий час після образи. Так само по-різному готуються до помсти. Деякі люди відразу ж дають відповідь, інші ж довго стоять план дій, ретельно обмірковують його.

Тим не менш, як би не виявлялося бажання помститися, помста залишається одним з найстрашніших явищ в людському житті. Мстити можна по-різному: ображати у відповідь, ставити людину в незручне становище, підставляти його. Сама ж жорстока, нелюдяна помста – вбивство. Нерідко бажання дати «гідну» відповідь штовхає до злочину. Найчастіше бажання вбити з’являється у людини, якщо хтось серйозно образив або навіть позбавив життя когось із його родичів.

Серйозні психологічні потрясіння, викликані втратою рідних, серйозними моральними або моральними травмами позбавляють людину можливості міркувати тверезо. Його розум, здається, відключається, зате серце миттєво наповнюється злістю й жадобою відповісти кривдникові тим же, а то і гірше. І тільки відомстив, людина розуміє, що він наробив. Мало хто пишається досконалим, адже на руках залишається чиясь кров, а на совісті плями мерзенних вчинків.

На питання, що таке помста, можна знайти відповідь в художній літературі. Чимало письменників піднімали цю проблему, щоб показати, до чого може призвести плата за образу, як вона впливає на долю мстяться.

Головний герой роману Ф. В. Достоєвського «Злочин і покарання» студент Родіон Раскольников вбиває стару лихварку. Його жорстокий вчинок – не що інше, як помста. Хлопець живе дуже бідно, знімаючи на останні гроші невелике приміщення під дахом. Він отримує від матері листа, в яких йому розповідають, як сім’я намагається звести кінці з кінцями. У місті хлопець знайомиться з родиною Мармеладовых. Він дізнається, що мачуха відправила Соню, дочка Мармеладова, на панель, так як іншого способу заробити гроші не придумала.

Розкольників обурюється, бачачи навколо таку несправедливість. Його обурення поступово переростає в спрагу помсти. Хлопець вважає, що винні в усьому такі корисливі люди як стара процентщица. Він упевнений, що її грошима зможе допомогти сотням молодих людей. У нього з’являється бажання вбити стару, яке поступово зростає. Герой здійснює задумане.

Незабаром до хлопця повертається тверезий розум. Від природи добрий, Розкольників щиро розкаюється у скоєному. Він відчуває себе відчуженою від суспільства. Знайти душевний спокій героєві допомагає Соня, яка розуміє мотиви його помсти.

Таким чином, помста – жорстокий відповідь на який-небудь шкоду. Бажання помститися опановує розумом і серцем людини. Потрібно вміти контролювати себе, щоб не заплямувати руки і душу мерзенними вчинками.