Порівняльна характеристика Тишки і Осипа

Тишко – слуга в будинку Большова, який мете підлоги, скаржиться на свою роботу, але при цьому всьому нічого не збирається змінювати. При появі Лазаря він почав сперечатися з ним, але як той дозволив залишити здачу, образа минула. Багатослівний, але догідливою.

Тишко виконує доручення і потихеньку збирає гроші: то йому здачу залишать, то знайде копієчку. Даний потрібен герой у п’єсі для того, щоб підкреслити, що Лазар переступив через всіх: починаючи від слуг і до господарів. Тишко готовий вислужуватися, він тримається за своє місце в будинку Большова, адже окрім підмітання підлог він більше нічого не вміє.

Осип – літній слуга пана Хлєстакова, який розумніший за свого господаря, більше розуміє, але мовчить. У діалогах Осип грубий, не стримує свою думку. Незважаючи на те, що він дає мудрі поради своєму хазяїну, той лає його і лає.

Осип – розважливий чоловік, він розуміє, що якщо він в потрібному моменті промовчить, то заслужить ще більшу нагороду. Тим самим він втирається в довіру і контролює ситуацію. Саме він допоміг Хлестакову втекти з міста до появи Ревізора.

Досвід приходить з віком – це і є розходження персонажів. У них типові імена, а, значить, таких слуг як вони безліч. Можливо, коли Тишка набереться досвіду і буде продовжувати далі збирати гроші – то стане новим прикажчиком. Адже для нього – гроші головне в житті і заради них він готовий терпіти приниження, на відміну від Йосипа, який може і відповісти своєму панові.

Осип – збірний і народний образ слуги. Він мудріший свого господаря і випадково дає йому поради, які той може і не помічає, але слухає.

Чому така різниця в чинах і різне ставлення? Невже спроможність і гроші можуть давати людині можливість керувати іншою людиною, принижувати його? Саме цим і займаються господарі. Складається враження, що їм потрібні слуги тільки для випліскування емоцій.

Слуги потрібні тому, що так належить. Чим їх більше, тим вище статус господаря. Адже крім платні, їх годують, дають їм дах над головою – загалом, створюють примітивні умови для існування.

Хтось вважає, що прислуговування – це межа, хоча інших слуг влаштовують в крамницю, нехай робота сильно не відрізняється, але різноманітніше і трохи солідніше, а інші шукають тонкі лазівки через душу господаря для свого найкращого існування.

Що ж рухає такими людьми? Насамперед гроші, які можна збирати. Адже дах над головою є, вони нагодовані і виходить, що гроші витрачати особливо нікуди. Платня невелика, але можна стежити за тим, як хтось впустить монетку, або витягнути її у п’яного. Так, по монетці можна і капітал зібрати. Але його теж потрібно доцільно витратити. Кращий внесок – придбання лавки; слуга стає вже господарем лавки, купцем, а не прислугою.

Доля може зіграти злий жарт з господарем, заможною людиною. Так, якщо б були більш налагоджені відносини між Большовым і Подхалюзиным, то в разі банкрутства, вірний слуга обов’язково би виручив свого господаря, без всяких прохань. Справа не в тому, що слуги спочатку негативні за своїм характером, а в тому, що крутячись у суспільстві жорстоких брехунів і ошуканців, самі стають такими.

Можливо, якщо б відносини між героями п’єс склалися б більш позитивно, то і фінал був би з позитивним результатом для всіх героїв. Так, слуги – це не родичі і не дорогі серцю люди, але ж поміщики пускають їх у свій будинок, значить довіряють на підсвідомому рівні, навіщо тоді зневажати цих людей? Адже вони не заслужили ставлення, як до худоби. Так, потрібно тримати дистанцію, щоб не порушувати сотруднические відносини, але і не перегинати палицю.