Про що змушує задуматися балада Стівенсона «Вересковий мед»?

Роберт Льюїс Стівенсон у своїй баладі «Вересковий мед» піднімає багато проблем, про яких варто задуматися.

В першу чергу це, звичайно, проблема патріотизму. Якби всі люди діяли так, як діяли бідні пікти в баладі, у світі ніколи не було зради. Любов до Батьківщини настільки велика у героїв твору, що вони не шкодують свої долі. Заради збереження традицій свого народу вони готові на все. Пікти загинули, але залишилися непокоренными і непереможеними.

Балада змушує задуматися про те, що ніколи не можна зраджувати цінності власної Батьківщини і, звичайно, свої цінності. Краще померти чесним і благородним людиною, ніж жити, розкривши секрет свого народу. Мед є символом безстрашності і гордості за свій народ, а сама балада «Вересковий мед» – символом національної незалежності і патріотизму.

З допомогою образу шотландського короля автор піднімає проблему влади. Він прагне до необмеженому правлінню. І абсолютно неважливо, якими способами він прийде до цієї влади. Король готовий винищити цілий народ, щоб отримати рецепт напою. Всім людям варто задуматися, чи варто заради власних цілей позбавляти людей життя.

Ця балада також змушує задуматися про те, що простий народ виявляється вище за самого короля. Хоча автор описує короля, що сидить на коні, все ж у низьких піктів моральні цінності набагато вище.

Неоднозначно можна міркувати про сімейних відносинах. Зрозуміло, що батько не міг дозволити розкрити таємницю свого народу. Але його страх, що син може розкрити секрет, є недовірою до власної дитини. Однак можна подивитися на рішення батька по-іншому: він врятував сина, щоб останній не піддавався ще більшим тортурам і щоб дитина не бачив смерть свого батька. Адже останній з піктів розумів, що король не зупиниться до тих пір, поки не дізнається таємницю.

Небажання розповідати таємницю напою не пов’язане з упертістю народу і його нездатністю ділитися з іншими. Це бажання зберегти пам’ять про дружному і духовно багатий народ. Герой розуміє, що його країна назавжди втрачена. І він не хоче, щоб вони віддали свої життя просто так. Якби секрет вересового меду відкрився королю, то смерть піктів була б марною. Збереження гордості всього народу – головне для батька. І навіть те, що вороги виявилися сильнішими піктів, не означає, що пікти програли. Ворогам не вдалося зломити силу їх духу. Шкода, що в сучасному світі здатність до самовідданого подвигу є не у всіх. Важко ставити громадські інтереси вище власних.

Задуматися балада змушує ще і про те, що не тільки пікти мають право на існування і свої традиції, але і абсолютно кожен народ. Сумно, що є люди, які не згодні з цією думкою і готові заради корисливих цілей руйнувати чужі ідеали і чужі життя.

«Вересковий мед» розповідає про мужність, героїзм, стійкості, вірності собі і своєму народу. Про всіх цих людських якостях потрібно ніколи не забувати.