Історія створення «Повісті про Петра і Февронії Муромських»

Відомий письменник XVI століття Єрмолай-Еразм є автором дивовижною «Повісті про Петра і Февронії Муромських». У назві присутні імена головних героїв, особистість яких історично підтверджена. Хоча їхні образи все ж більш ідеалізовані, овіяні народними легендами.

«Повість про Петра і Февронії Муромських» повинна була бути написана згідно житийному напрямом у літературі. Однак фактично вона переросла цей напрямок. До цього розташовували зміни в суспільстві 16 століття. Світська література з її акцентом на життєві перипетії людей стала потроху витісняти церковну літературу. В центрі уваги була вже не тільки віра, а й сильні характери людей. Але клірики не хотіли так просто поступатися. Тому митрополит Макарій замовив Ермолаю-Еразму написати повість про князя Петра і його дружині Февронії. Церква ухвалила зарахувати цих Муромських правителів до лику святих за їх добрі справи. Тому завданням письменника було написати їх житіє, акцентуючи на їх праведності.

Повість мала увійти цикл «Великі Мінеї Четьї», але так і не увійшла. Чому ж так сталося? Невже відомий письменник і священик Еразм не впорався з поставленим завданням? Насправді автор з нею впорався найкращим чином, але при цьому порушив деякі встановлені протягом багатьох століть канони житійну літератури.

«Повість про Петра і Февронії Муромських» – це не просто житіє святих, а оповідання про справжні життєві цінності, уславлення мудрості, хоробрості головних персонажів. Петро і Февронія зображені не тільки, як глибоко віруючі люди, як було прийнято в церковній літературі, але і як багатогранні особистості.

Історія створення розповіді про Петра і Февронії почалася із звичайної прохання митрополита створити традиційне житіє святих. Але в результаті світова література поповнилася цікавим художнім твором.

В основі сюжету – Муромская легенда про простій дівчині по імені Февронія, яка завдяки своїй мудрості змогла стати княгинею. Єрмолай-Еразм широко використовував фольклорні мотиви у творі. Образ головної героїні цілком відповідає традиційному фольклорному образу мудрої діви. А персонаж Петра апелює до міфічним богатирям-змееборцам.

Февронія – дивовижний образ, але не зовсім відповідає образу канонічних святих. Вона не просто праведна і глибоко віруюча дівчина, але й розумна, і навіть вправна. В її способі стати княгинею вгадується невелика хитрість. Вона погоджується вилікувати хворобу князя Петра тільки з умовою, що той на ній одружується. І в її устах це звучить не як вимагання, а як розумне рішення. Дівчина каже, що негоже їй лікувати того, хто не буде її чоловіком.

«Повість про Петра і Февронії Муромських» – високо художній твір житийного напрямку.