Памятки мого міста

Як кожен російський місті, в Ішимі є пам’ятники, присвячені епохальним подіям та видатним діячам. Історія сибірського містечка переплелася з долями багатьох відомих і цікавих людей. Пам’ять про них увічнена в скульптурах, що прикрашають вулиці Ішим.

По вулиці Маркса К. проти будівлі, колишнього в 19 столітті в’язницею, на високому постаменті встановлено бюст Олександра Одоєвського. Поет-декабрист, «державний злочинець», Одоєвський знаходився в Ішимі протягом року. Тимчасовим притулком його був будинок купця Лузіна.

По вулиці Радянській, поруч з Ершовским центром встановлено пам’ятник Петру Павловичу Єршову. Відкриття пам’ятника пов’язано з 200-річчям казкаря. Триметрова скульптурна композиція височіє на постаменті. Над ескізом пам’ятника працював московський скульптор С. Полегаев. В основу фігури Єршова покладено кіт, сам казкар зображений з пером і рукописом. Постамент з усіх сторін демонструє казкових персонажів.

Недалеко, на перехресті вулиць К. Маркса і Леніна височить фігура вождя революції. Пам’ятник Леніну виготовлений в 1976 році. Біля підніжжя його завжди квіти та вінки. Данину пам’яті Володимиру Іллічу віддають місцеві комуністи і за старою традицією деякі молодята.

В Ішимі на вулиці Ленінградській варто унікальний пам’ятник Парасці Луполовой. Над ним працював знаменитий скульптор В. М. Іклів. Ця дівчина була дочкою засланого за якусь провину Григорія Луполова. Дев’ятнадцятирічна Параска вирушила з Сибіру до Петербурга пішки, просити царя про милість до батька. З одним рублем та іконою Богородиці, долаючи тяжкість і небезпека шляху, вона дісталася до столиці. Подвиг Параски не залишив байдужим Олександра l, і батько її був помилуваний.

Кажуть, у всій Росії тільки в Ішимі можна побачити бюст Сталіна. Демонтований під час «відлиги» і похований у сквері, він був несподівано знайдений в процесі копки землі в 1999 році. Бюст здобули комуністи і без докорів сумління поставили тирана на постамент. І носять йому квіти.

В Ішимі провів дитинство Микола Нікітін, відомий конструктор. Одна з його робіт — Останкінська телевежа. Пам’ятник М. Нікітіну встановлено по вулиці К. Маркса. Це статуя з сталі, над ним працювали єкатеринбурзькі скульптори.

Недалеко, по цій же вулиці, біля сільськогосподарського технікуму стоїть пам’ятник нашому землякові, видатному гимнасту Борису Шахлину. У центрі, в одному з скверів, красується виразний пам’ятник Івану Коркіну, який заснував поселення на місці майбутнього міста.

Крім цих пам’яток, на вулицях міста можна зустріти фігури Коника-горбоконика з Іваном, забавних Козака і Селянина. В історичній частині міста є пам’ятник бородинскому хлібу, поставлений у зв’язку з двухсотлетием битви під Бородіно. Пам’ятник закладена капсула, що містить землю з місця історичної битви.