Аналіз вірша Твардовського «Я був вбитий під Ржевом»

Події Другої світової війни відбилися в текстах літературних робіт багатьох поетів і письменників. А. Твардовський створює вірш «Я убитий під Ржевом», в якому описує страшні події битви 1942 року. Її називають однією з найбільш жорстоких і кривавих.

Про всі події, які відбувалися під час битви під Ржевом, поет дізнається під час перебування у госпіталі і знайомства з солдатом – Володимиром Бросаловым. Він був важко поранений, а матері солдата надіслали повістку про загибель сина. Однак герой вижив і зміг дослівно описати події того страшного бою.

Розповідаючи про бої, солдатів неодноразово згадував, що «було все на кану». Його важке поранення практично призвело до загибелі. Він знаходився на волосині від смерті. І в ті хвилини, коли приходив до тями, відразу ж задавався питанням про хід битви, про суть її завершення.

Чому це питання хвилювало багатьох солдатів? Та тому що вони віддавали своє життя, приносили себе в жертву заради Росії, заради Батьківщини. Тому, всім полеглим солдатам, навіть на тому світі хотілося знати, не марними були їхні смерті.

Таке ставлення до військового обов’язку просто вражає Твардовського. У віршованих рядках він не поділяє воїнів на живих і мертвих, бо і ті, і інші до самого кінця намагалися захистити рідні землі. Головний герой вже не розуміє, що є сьогодення і минуле. Але, для нього надзвичайно важливо, що ж буде в майбутньому. Тепер він навряд чи знайде в ньому своє місце. Проте всім живим герой заповідає життя. Адже великим скарбом він не володіє.

Солдат виконав свою місію. Він зробив все можливе для того, щоб його країна вибралася з темряви до світла. І йому неймовірно важливо знати і вірити в те, що загибель і принесена жертва була не марною.