Аналіз твори Ломоносова «До статуї Петра Великого»

До образу Петра Великого зверталися багато творчі люди. Про подвиги царя-реформатора свідчать оди, романи, картини, а починаючи з 20 століття – і фільми. Так само ще за життя Петра йому почали ліпити статую. А написи до неї належати знаменитому російському вченому і літератору Михайлу Ломоносову.

У період 1743-1747 років було написано 5 написів «До статуї Петра Великого». Така велика кількість пояснюється тим, що скульптори коливалися, ліпити образ пішого або кінного Петра Великого. В результаті вийшло змістовне віршований твір, прославляющее знаменитого царя.

Можна припустити, що хвалебні слова Ломоносова, звернені до Петра, були щирими, а не простим політичним завданням. Їх особистості багато в чому були схожими: крутий норов, тяжіння до всього нового. Петро не боявся впроваджувати нове в суспільне життя громадян, Михайло Ломоносов зробив чимало дивовижних нових відкриттів в області науки.

Твір «До статуї Петра Великого» написано Ломоносовим в публіцистичному жанрі написи. Поет пише церковно-слов’янською мовою, бажаючи надати своєму творінню урочистості і величі. Отже, твір можна віднести до високого стилю.

Михайло Ломоносов дає влучну характеристику Петра. Для поета цар, насамперед, – це герой, який заслужив повагу своєю працею, реальними діями, а не теорією. Акцентується, що Петро прийняв «останній чин» тільки заради підданих, а не заради власної вигоди. Він не упивався владою, а «царствуя служив». Видаючи закони, цар зміцнював їх своїм особистим прикладом.

Для автора Петро – це не просто монарх, а працівник-працівник: «простяг в роботу руки». Важливо й те, що цар сприяв розвитку культури і науки. Відомо, що Петро посилав молодих людей вчитися закордон, щоб ті там переймали корисний досвід.

Ломоносов перераховує заслуги царя: будував нове місто, терпів злигодні воєн, навчав своє військо стратегії; мандрував по різних землях і морях, переймаючи передовий досвід, знаходив талановитих художників. Петро возвеличується як переможець багатьох вітчизняних і закордонних ворогів. Наприкінці першої написи Ломоносов підсумовує, що Петро Великий – це «земне божество», яке вшановує вся держава.

Друга напис починається з того, що статую Петра спорудила «Єлисавета» на радість усім «россам». Але не сама статуя вселяє повагу, а пам’ять про справи Петра: «град, флот, мистецтва і войски».

Третя напис свідчить про те, що якби метал міг передавати не тільки риси обличчя Петра, але і його душевні якості, то не було б образу за цей краще.

Четверта і п’ята написи стверджують велич Петра, що навіть його образ здатний вселяти страх у ворогів.

У творі «До статуї Петра Великого» Михайло Ломоносов вихваляє особистість Петра Великого і його реформи. Образ Петра вийшов досконалим завдяки літературному таланту Ломоносова і його віру в царя-реформатора.