Композизия роману Салтикова-Щедріна «Господа Головльови»

У романі «Пани Головльови», написаним Салтыковом-Щедріним, яскраво виражені кілька композицій і композиційних моментів.

Образи поміщиці і глави сімейства Головлевых, Аріни Петрівни, а так само її сина Порфирія, є основними. З кожною главою персонажі все більше «розкриваються» читачеві. Два агресора, два різних покоління, два життя, витрачені в пошуку прибутку. Життя без любові, справжньої радості та духовної єдності з сім’єю.

Все відбувається по наростаючій. Характер Аріни Петрівни перед самою смертю змінюється. Вона така ж практична, амбітна, але колишньої скнарості майже не залишається. Жінка скоріше відчуває прихильність до внучок, ніж любов, а може це була жалість до сиріт. Одним словом, жінка стала людяніше по відношенню до рідних. А це вже видимий прогрес.

А от її син Иудушка, як називали Порфирія близькі люди, так само міняється, тільки зовсім в протилежну сторону. Від плазуна перед маменькой підлітка, він стає зухвалим, жорстоким, цинічною і байдужою до всього, людиною. Скупий характер йому передається по спадку від Аріни Петрівни. Однак навіть їй не прийшло б в голову ті думки, які супроводжували Иудушку. Він шукав шляхи збагачення буквально у всьому. Це стає фатальним моментом для його синів. Вони помирають.

Та ж доля спіткає і дітей Аріни Петрівни, братів і сестру Порфирія.

Загибель так само є композицією роману. Вона всюди. Вона переслідує всіх героїв з самого початку. Втрата, розруха, смерть… Композиційні моменти доповнюють твір і роблять його цілісним. Цими доповненнями є своєрідне опис природи, стан персонажів, помітки, цинічний гумор. Все вказує на те, що тут володіє ситуацією смерть. Вона чекає кожного в свій годину і миттєво забирає героя. І вона не заспокоїться, поки не забере усіх…

Метою Салтикова-Щедріна в цьому романі важливо було показати, як помирає кріпосне право. Як важко його викорінювати, але як це необхідно зробити. Як паразитуюче суспільство, прийшовши до величезних масштабів, гниє зсередини. Автором спеціально були опущені моменти правління і розправи поміщиці. Читач прекрасно розумів, що якщо до рідних дітей таке невластиво матері, ставлення, то до дворовим буде ще гірше.

Виділяється з усіх композиційних моментів, гумор. Гумор у романі цинічний і навіть межує з абсурдом. Скликаний «сімейний суд», вічні розмови Порфирія про Бога, допити Павла з приводу спадщини на смертно одрі, пошуки золотих запонок, що належать покійному братові, відразу після поминок, звіт з агрусу від рідної матері…

Всі ці моменти доповнюють твір і роблять його з одного боку цікавіше, з іншого боку, показують всю сутність кріпосного права, де кожен поміщик «гребе під себе». При цьому він не думає про простих людей, їх інтересах…

Роман досі актуальний. Тема сімейних цінностей, «поділ» спадщини та домашнього насильства», все частіше стає приводом для чергового грандіозного скандалу.