В чому полягає моральний сенс пєси Островського «Гроза»?

У п’єсі «Гроза» А. Н. Островського піднімаються моральні проблеми маленького провінційного міста Калинова, в якому люди живуть за законом «Домострою», де лютує тиранія, домашнє беззаконня.

«Домострой» – це звід правил духовної, світської та сімейного життя. У самому зводі правил немає нічого поганого. За його законами, відносини в родині повинні будуватися на любові і взаємодопомоги. Сім’я повинна бути місцем, де людина може відпочити, там немає місця злу. Але так було не скрізь і не завжди.

У своїй п’єсі Островський показує нам, що в маленькому містечку моральні підвалини визначаються старожилами, вони керують не тільки в місті, але і в своїх сім’ях. Такими негативними героями у п’єсі є Дикої й Кабаниха. По своїй суті це жорстокі і неосвічені самодури, і життя під керівництвом таких людей не можна назвати зразковою. Невістка Кабанихи Катерина зраджує чоловікові з Борисом, дочка Варвара таємно зустрічається з Кудряшом, рідний син Тихон п’є. А на людях все повинно виглядати доброчесно. Це для жителів містечка Калинів найголовніше правило. Доводить цих людей до гріха жорстокість і самодурство Дикого і Кабанихи. Але будучи старожилами і поборниками «Домострою», Дикої й Кабаниха не помічають занепаду патріархального укладу життя через замкнутість маленького містечка, де немає прогресивних віянь, де святенництво замінило справжню мораль.

Моральність героїв драми показана в їхніх вчинках. Савел Прокопович Дикої і Марта Гнатівна Кабанова мають з-за свого багатства високим становищем. Жителі міста на собі відчувають силу їх впливу. Дикої не зустрічає ні в кому протиріччя. Навіть свою сім’ю він тримає перед собою в трепеті. Його дружина просить оточуючих, щоб його ніхто не розсердив. Племінника Бориса він теж нахабно пограбував, присвоївши спадщину.

Для Марфи Гнатівна Кабанової прагнення її дітей і невістки до волі здавалося злочинним, тому що вони могли перестати її боятися, а цього вона не могла допустити. У неї про моральність своє поняття, себе вона вважає непомильною.

Дикі і Кабановы спираються на «порядки» та «старовину», але вони вже не можуть зупинити розвиваються молоді сили, що приходять в життя і витісняють старі изжившие норми і мораль.

Молоде покоління п’єси – це Катерина, Тихон, Варвара, Борис. У Кабанихи з її невісткою є загальні поняття про моральність – це шанування старших молодшими, що було традиційно для російських сімей. Але всі інші уявлення про їх моральності сильно відрізняються.

Катерина була вихована в купецькій сім’ї в любові і турботі один про одного. У неї характер і люблячий, творчий. І зустрівши в сім’ї свого чоловіка суворе бездушність свекрухи, Катерина потрапляє в «темне царство», що її засмучує і мучить, але вдача деспотичної Кабанихи не вбиває в ній бажання волі.

До Бориса її почуття було нестримним. Любов і пристрасть керують молодою жінкою. Вона думала, що Борис не такий як всі. Вона бачила його таким, яким сама собі придумала. Але, так як вона не могла приймати брехня і облуда, будучи порядною людиною, вона не могла пробачити сама собі свій гріх, зраду нехай і нелюба, але чоловікові. Муки совісті привели її до публічного визнання.

А. Н. Островський з допомогою п’єси показав людям, що не треба чіплятися за старе, а слід думати про краще майбутнє.