Російський національний характер в оповіданні Солженіцина «Один день Івана Денисовича»

В оповіданні Солженіцина «Один день Івана Денисовича», відчувається російський національний характер. Він відображається в основному героя твору в колишньому військовому, а тепер же арестанте Шухове.

Незважаючи на поступливість і чуйність персонажа, цей характер проявляється всюди. У ньому присутній оптимізм, прагнення до гарного життя, російська кмітливість і «авось пронесе». Саме розраховуючи на незрозуміле іноземцям «авось», Шухов постійно ризикує.

На перший погляд арештант з номером Щ-854 веде себе приблизно. Він встає з підйомом, працює не покладаючи рук на будівництві і навіть миє підлоги у тюремного начальства в кабінеті, якщо йому буде наказано. Але з іншого боку, яку не бачать наглядачі, Шухов живе «беззаконної життям». Він з великим ризиком опинитися в карцері, пересувається на самоті по табору, ховає в камері складаний ножик, нитки і голку. Його «авось» так само допомагає пронести в табір з будівництва металевий прут, з якого можна буде зробити ще один ніж.

Такі ризики були виправдані. Завдяки «поодиноким» походів по території табору, Шухов міг і зайняти чергу для Цезаря на одержання посилки, і «спробувати щастя» у медичному кабінеті, та ще встигнути з своєю бригадою, отримати сніданок.

Шухова Івану Денисовичу, на відміну від інших «зрадників батьківщини» залишалося офіційно відбувати в таборі близько двох років. Однак, чоловік розумів, що він живе в такій країні, в якій навіть якщо «не можна» більше, ніж треба тримати людину, але якщо дуже хочеться, то можна. Тому, він морально готувався до продовження терміну перебування в «казенному закладі». Ні, він зовсім не хотів і навіть побоювався. Але йому був знайомий гіркий досвід інших ув’язнених, які навіть не встигли вийти на свободу, а вже отримали нові статті і терміни.

Кажуть, що людина може до всього звикнути, ось саме про це Шухова. Він настільки призвичаївся до «зонівської» життя, що не представляв іншу. Він все думав, як буде жити на волі, чим буде займатися, чи вистачить сил почати все з «чистого аркуша». Він чекав, коли закінчиться термін, але в той же час сумнівався, чи потрібна йому така свобода, де мужики, замість того, щоб працювати в колгоспах – сидять вдома і фарбують килими. З листа дружини він дізнався, що це заняття зараз найпоширеніше і дуже прибуткове. Проте для нього, це було «сумнівним ремеслом».

У Шухова був справжній російський менталітет. Йому був чужий сам факт того, що можна сидіти вдома, і офіційно не працювати. Цій людині, потрібна була стабільність і впевненість у завтрашньому дні. Тому він робив, хоч і не великі, але все ж запаси, а гроші, зароблені чесною працею витрачав в самій гострій необхідності.

Солженіцин створив образ простого російського чоловіка, з сильним характером, з життєвої загартуванням і з нестандартним мисленням. Він безконфліктний і в той же час ні за що не змінить своєї точки зору. Не дивлячись ні на що, він залишається бути вірним своїй батьківщині і сім’ї, яка її неодмінно дочекається. Саме такі люди і символізує могутню і непокірну Росію.