Що таке справжнє життя, на думку Толстого? (по роману Толстого «Війна і мир»)

Л. Н. Толстой відомий всьому світу не тільки як письменник, але і як філософ. Він навіть створив свою філософську школу. Не дивно, що в його творах крім громадської і моральної проблематики з’являється і філософська. Проблема життя, її сенсу займає у творчості письменника почесне місце. У романі «Війна і світ» Л. Н. Толстой розділяє героїв на тих, які живуть «справжнім» життям і «несправжньою».

У таких салонах, як у Ганни Павлівни Шерер люди забувають про правдивий сенс їхнього буття. Вони розучуються допомагати іншим, нести світові добро. Для них не існує нічого крім влади, грошей, інтриг. А все це – лише ілюзія життя, яка може зруйнуватися в один момент. Герої, що живуть «несправжньої» життям керуються лише своїм недалеким розумом. Чому недалеким? Вони нездатні думати ширше, ніж це дозволяють світські рамки. У романі такими персонажами є Ганна Павлівна Шерер, сімейство Курагиных, офіцери, які заради подвигу готові йти через голови інших.

Герої «Війни і миру», які живуть «справжнім» життям вміють прислухатися до своїх почуттів. Це Наташа Ростова, Мар’я Болконська, П’єр Безухов, Андрій Болконський. Керуючись порадами свого серця, ці герої потрапляють у незручні ситуації в світському суспільстві, наживають собі ворогів у вищих колах.

Яскравий приклад – сцена вечора у салоні Шерер. П’єр Безухов на цьому прийомі «новачок», тому він тонко відчуває штучність цього товариства. Коли всі встають, щоб привітатися з «тітонькою», П’єр не слід загальному наприклад. Цей вчинок не говорить про неповагу. Чоловік просто відчуває, що не хоче цього робити. Безухов викликає презирство, але воно швидко згасає, адже за молодою людиною стоять великі гроші.

Наташа Ростова і Марія Болконська схожі по духу. Вони надходять за законами совісті. Розум часто затьмарюють почуття. Дівчата вміють щиро любити, незважаючи матеріальні обставини або чини. Вони страждають від любові, але зате живуть повним життям, на відміну від тієї ж Елен Курагиной, яка до кінця свого недовгого життя так і не дізналася, як це любити по-справжньому.

Князь Андрій Болконський – людина з неабияким розумом. Він теж живе «по-справжньому», але його вчинками керують не тільки почуття, але і розум. На прикладі Болконського Л. Н. Толстой показує, що розум, не опутаний брехнею та інтригами, може вести людину до «справжньої» життя. Князь Андрій також один з небагатьох героїв, яким відкривається істинний сенс людського буття. І якщо до аустерлицкого поранення розум молодої людини затьмарюється жагою подвигу і слави, то трагедія допомагає усвідомити, що жити потрібно заради любові.

Таким чином, в романі Л. Н. Толстого «Війна і мир» є «справжнє» життя. Одні герої живуть нею з народження, інші ступають на шлях буття завдяки особистим драмам і трагедіям. Персонажі, які живуть, прикриваючись штучними масками, гинуть розумово чи фізично. Протиставлення двох груп героїв дозволяє письменникові показати всі грані двох типів життя.