Вірність і зрада в повісті Пушкіна «Капітанська дочка»

Категорії «зрада» і «вірність» піднімалися в багатьох творах російських класиків, в тому числі і на сторінках повісті Олександра Сергійовича Пушкіна «Капітанська дочка».

В першу чергу, слід розглянути образ головного героя, Петра Гриньова. Цей молодий чоловік не піддався боягузтва, він вчинив, як герой, тому що навіть у найважчі хвилини свого життя залишився вірним обов’язку і честі, не зрадив Батьківщини.

Причому, слід відзначити той факт, що автор не показує нам його сумнівів чи вагань. А все тому, що їх просто немає. Вирішивши одного разу слідувати своїм переконанням і бути вірним і відданим батьківщині, Гриньов ні на секунду не відступає від своєї життєвої позиції.

Але автор пропонує нам подивитися на контрасті інший образ. Яким же постає на сторінках повісті Швабрин? Це повна протилежність Петру. Швабрин думає тільки про себе і своєї безпеки. Доля рідної країни або ж людей, з якими він стільки часу провів пліч-о-пліч його абсолютно не цікавить. У будь-якій ситуації йому своя шкура дорожче, як би грубо це не звучало.

Негативні емоції викликає цей герой ще й тому, що завжди готовий поживитися за чужий рахунок. Такі вчинки зовсім не фарбують Швабрина, але потрібно дивитися правді в очі: таких людей дуже багато, і вони живуть серед нас.

Прояви гордого і чесного характеру можна побачити і в сцені захоплення Пугачовим фортеці. Ті, кому була дорога життя, відразу перейшли на бік самозванця. Але були ще й сміливці, які ціною свого життя довели відданість Вітчизні і царю.

Таких людей небагато, їх можна буквально перерахувати по пальцях, але від того і значима їх роль і внесок в історію країни. Ціна цих людей на вагу золота, вони можуть підняти на війну цілі натовпи людей, переконати, змусити йти за собою. Їх гарячі серця тримаються на вірність батьківщині, і ніщо не змусить звернути з обраного шляху.

Але тему вірності можна розглядати не тільки стосовно до тих місць, в яких народився і виріс. Ця тема відноситься і до любові і почуттів. І вона показана на прикладі головної героїні, Маші Миронової. Ця тендітна і ніжна дівчина проявляє твердість характеру. Пропозиції та угоди, шлюб за розрахунком з ненависним серцю людиною – все стерпить молода дівчина і залишиться вірною обраному коханому. Вона готова всіма силами боротися за кохану людину, вийти на його захист, нічого не боячись. Адже битва йде за чисті і справжні почуття, а це не може бути ганебним і неправильним.

Отже, на сторінках повісті вірні ті, хто до кінця відстоював свої принципи і переконання: Миронов, Петро Гриньов, Маша. А ось мінливість проявляють ті, хто перейшов на бік Пугачова, і, в першу чергу, Швабрин.

Автор обдаровує своїх героїв, які з гордістю та честю подолала всі випробування, що випали на їх долю. Маша і Петро будуть разом, будуть щасливі. І гріє їх душі не тільки взаємна любов і відданість раптовим почуттям, але і те, що вони не зрадили собі, що залишилися до кінця вірними совісті, заповітам своїх батьків і батьківщини.