Історичний твір 1389-1425

1389-1425 рр .. – період знаходження на московському великокнязівському престолі сина Дмитра Донського – Василя Дмитровича. Вся життя і правління цього князя пройшли в умовах постійної небезпеки з боку Литви і Орди. Вміло лавіруючи між двома вогнями, Василь успішно відстоював інтереси Московського князівства.

Згідно із заповітом Дмитра Донського, Василь автоматично ставав не тільки москви, але і великим володимирським князем. В Орді нічого не мали проти і видали спадкоємцю ярлик на велике князювання.

Донський залишив синові багату спадщину. У володіння московського князя входили кращі російські міста, включаючи Володимир, Коломну, Кострому і Переяславль. Василь енергійно взявся примножувати свої володіння.

На початку 90-х років XIV ст. правителі Золотої Орди перебували в страху перед новим завойовником Тамерланом. Василь вдало скористався цією загрозою. Обклавши російську церкву обов’язкової даниною на користь Орди і приготувавши багаті дари, в 1392 р. він відвідав хана Тохтамиша. Хан побоювався союзу між Тамерланом і Москвою, тому з радістю прийняв московського князя і видав йому ярлик відразу на кілька російських міст. До Москві приєднувалися Нижній Новгород, Таруса, Муром, Городець.

Незабаром проти Василя збунтувався Новгород, відмовився виплачувати мита. Московський князь відправив війська, які взяли Торжок і опустошившие новгородські землі. У відповідь новгородці захопили Устюжну і ряд дрібних поселень. Сили були нерівні, тому Новгород запросив світу, погодившись на всі вимоги Василя по сплаті мит.

У 1393 р. виступили проти Василя племінники колишнього нижегородського князя – Василь Кирдяпа і Семен. Після взяття Нижнього Новгорода вони бігли в Орду і повернувся з військом казанських татар. Нижній Новгород був захоплений і підданий двотижневому розграбуванню. Після підходу величезного війська Василя казанці разом із Семеном знову бігли в Орду. Московський князь захопив кілька поволзьких татарських міст.

В цей час Тамерлан розгромив Тохтамиша і вторгся в Рязанську землю. Зібравши війська, Василь став на березі Оки, чекаючи противника. На щастя, Тамерлан роздумав рухатися вглиб руських земель і повернув назад.

Після нашестя Тамерлана Золота Орда втратила колишню могутність, і Василь вперше за багато років припинив посилати їй данину. Але на заході з’явилася інша загроза – Велике князівство Литовське.

Литовський князь Вітовт почав проводити вкрай агресивну політику, прагнучи розширити своє князівство за рахунок руських земель. Василь був одружений з його донькою, тому дотримувався нейтралітету. До того ж він був зацікавлений у послабленні свого давнього супротивника – Рязані. Вітовт захопив Смоленськ і почав грабувати рязанські землі.

Василь домовився з Вітовтом про чинення тиску на Новгород. Зокрема, новгородці повинні були відмовитися від торгових договорів з німецькими містами. Новгород відповів рішучою відмовою. Василь захопив деякі новгородські землі. У відповідь на це новгородці зробили спустошливий похід вглиб земель великого князя. Василь побоювався посилення Вітовта, тому підписав мирний договір з Новгородом.

Вітовт у цей час намагався повернути на престол Тохтамиша, щоб з його допомогою напасти на Василя. Але в 1399 р. хан Темір-Кутлук розгромив литовську армію. Вітовт був змушений згорнуть завойовницьку політику щодо руських земель.

Послаблення Литви дало Василю можливість відновити війну з Новгородом. Зробивши ряд вдалих військових дій, московський князь змусив новгородців підписати вигідний для нього світ. Влада Москви на північно-заході була повністю відновлена.

У 1408 р. новий набіг на Русь здійснив хан Едигей. Спустошивши багато землі, він безуспішно облягав Москву, але, врешті-решт, отримав багатий відкуп і повернувся в Орду. У подальші роки ординці обмежувалися лише незначними набігами.

Василь продовжував посилювати Московське князівство, зокрема, зміцнюючи західні кордони. У 1425 р. він помер від чуми.

Василь Дмитрович залишив значний слід в російській історії. Відчуваючи постійну загрозу з боку Орди і Литви, цей князь зумів розширити територію Московського князівства і посилити його лідируючу роль на Русі.