Образ Чудика (Василя Князєва) в розповіді Шукшина «Чудик»

Розповіді Василя Шукшина можуть здатися дивними, але вони дуже глибокі за змістом. Щоб зрозуміти його героїв, потрібно володіти не тільки логікою, але й вмінням співчувати, співпереживати. Шукшин подарував світу незвичайного героя – чудика, який своєю наївністю і добротою нагадує Дон Кіхота.

Василь Єгорович Князєв – головний герой оповідання «Дивак». Він працює в одному селі кіномеханіком. Чоловік відрізняється від більшості своїх односельців, він завжди готовий допомогти іншим, робить часом добрі, але безглузді вчинки. Через цю дивина навіть дружина кличе його чудиком.

Одного разу герой вирішив поїхати в гості до брата на Урал. Вони давно не бачилися, і це поїздка видалася йому гарною ідеєю. Перед від’їздом Чудик, як зазвичай, потрапляє в курйозні ситуації. Будучи в магазині він зауважує загублені кимось гроші і залишає їх на касі, думаючи, що власник повернеться за ними. Але вийшовши з магазину, він розуміє, що та пятидесятирублевая папірець була його. Однак герою незручно повернутися за грошима, адже люди можуть подумати, що він хоче присвоїти чужі гроші.

Під час посадки літака сусід Василя втрачає вставну щелепу. Чудик викликається допомогти йому і справді знаходить пропажу. Ось тільки його сусід незадоволений – Василь взяв руками його щелепу. Замість подяки герой знову чує лише грубість.

В гостях у брата Василь постійно бачить косі погляди невістки. Жінка не задоволена приїздом гостя. Той хоче сподобатися дружині улюбленого брата і розмальовує дитячу коляску. Але вона злиться ще сильніше і змушує чоловіка прогнати Чудика.

Образ Василя Єгоровича Князєва – це образ по-дитячому наївного людини, простого і незлобного. За його безпосередній характер, життєрадісну вдачу і постійне прагнення всім допомагати дружина ласкаво кличе його Чудиком. Князєв намагається робити добрі вчинки, але чому ж люди часто грубо реагують на нього?

По-перше, багато людей не звикли до безкорисливої допомоги і вважають це проявом дурості. По-друге, герой надто м’який, інфантильний, що говорить про його слабкості. По-третє, люди настільки загрузли в своїх побутових проблемах, що не помічають добрих намірів героя.

Для автора образ чудика з’являється у багатьох творах. Можливо, тому що такий тип людей йому був близький. Неспроста адже головний герой оповідання – теска Шукшина. З часом цей образ буде ускладнюватися. Якщо Василь Єгорович Князєв – наївний і навіть трохи дурний. Наступний його чудик – розумний і навіть іронічний, але теж по-своєму дивна особистість.

В образі Чудика цікава так само і його прізвище Князєв. Автор грає на контрасті: прізвище та поведінку героя протилежні один одному. Володар такого гучного благородної прізвища не користується повагою у людей. До нього відносяться як до чудику з-за його характеру – безкорисливого і наївного. Але в нашому світі дуже не вистачає ось таких дивацтв.