Аналіз вірша Некрасова «Поет і громадянин»

Микола Олексійович неодноразово вважав, що муза обділила його особливим талантом. Він зізнавався в тому, що не володіє такою майстерністю, як Пушкін чи інші великі літературні генії. За словами Некрасова, Олександр Сергійович міг просто і лаконічно викладати свої думки, нести у своїх рядках ідею, яка впроваджувалася в життя людей.

Світанок творчості Пушкіна збігається з повстанням декабристів, коли відомий автор складав значущі рими і зміг обміркувати справжнє покликання поета. У часи Некрасова соціальна значущість віршованих робіт вже втратила свою силу. Більшою мірою їх складали для розваги, для світської забави. Однак Микола Олексійович не бажав миритися з таким станом речей. Він спробував змінити ставлення до літературної творчості, до поезії.

З-під його пера виходить у світ робота «Поет і громадянин». Творча робота побудована у формі діалогу між поетом і простою людиною – громадянином.

Про що ж говорить громадянин? Він починає свою промову з докорів, звертаючись до співрозмовника. Громадянин не розуміє, чому поет відвернувся від простого народу, чому він не захищає звичайних людей в рядках своїх творінь. У відповідь, поет не може викласти нічого значущого. Він хандрить і ледве дихає. Таке розташування духу пов’язано з втратою віри в себе, в необхідність літературної творчості. Мова між чоловіками заходить про Пушкіна, про грандіозність його робіт, про сміливість поета, який зміг писати актуальні віршовані роботи.

Далі, Микола Олексійович зміг заявити, що любовна лірика – це суща дурниця, на яку витрачають час поети. Необхідно створювати вірші, які зможуть вплинути на думку суспільства, змінити сумний стан речей.

А от чи зможе сам Некрасов стати таким поетом? Про це йдеться в подальшому діалозі. Некрасов явно зізнається, що до рівня Лермонтова і Пушкіна йому ще дуже далеко. Однак громадянин з упевненістю відповідає, що поки не видно промені сонця, з таким талантом, як у нього, соромно і презирливо спати! Що це означає?

Я думаю, що в той час, коли література занурилася в пейзажну і любовну лірику, можна яскраво показати себе і знову підняти соціальні проблеми, які не стали менш значущими для народу.

На завершення вірша «Поет і громадянин» кожен читач стикається з правдивим, з підсумковим висновком. Незважаючи ні на що, будь-яка людина завжди і скрізь повинен залишатися громадянином. Він не може закривати очі на суспільні проблеми, роблячи вигляд, що їх не існує. І ось коли це зрозуміє кожен житель Росії, тоді поезія змінить свій напрямок і стане народною, соціальної.