Чи справедливим є вислів: «Сміливість – половина перемоги»?

У побуті ми часто вживаємо такі прислів’я: «Сміливість міста бере», «Хто не ризикує, той не п’є шампанське». Ці життєві мудрості дають зрозуміти, що в російській культурі, як в будь-якій іншій, цінується рішучість, здатність до дій. Мені здається, що сміливість не може існувати без боязкості. Не у всіх життєвих ситуаціях можна бути рішучим, йти на невиправданий ризик, тому що сміливість передбачає частку відповідальності. Інстинкт самозбереження може блокувати ці душевні пориви.

Прикладом сміливості, як половини перемоги, є героїня повісті «Капітанська дочка» Маша Миронова, яка коли-то здригалася від будь-якого шереху, боялася зробити зайвий крок. Але коли вона перебувала в фортеці, в полоні у Швабрина, проявила невластиву їй сміливість. Пушкін звертається до того, що головне – повірити в свої сили і зважитися на вчинок.

Ще яскравий приклад сміливості можна побачити в романі Шолохова «Тихий Дон». Григорій Мелехов, головний герой роману, йде в бій, не боїться радикально змінити своє життя. Втім, він такий не тільки на війні, але і в любові до жінки. Григорій повстає проти батька заради коханої. Він зневажає несправедливість і відчайдушно бореться за правду. Його сміливість – це все його життя, він перемагає завдяки своїй рішучості, отримує ордени і медалі.

Письменники заохочували сміливість. Але не завжди вона була половиною перемоги. Мцирі, приміром, не зумів досягти мети і знайти свою батьківщину. Лермонтов – фаталіст, він цілком вірить впливу долі на людину, тому Мцирі стає жертвою обставин, вмирає. Однак ця смерть тільки фізична, дух героя не помер. Якщо б не злий рок, Мцирі очевидно домігся успіху і знайшов те, що шукав.

У романі «Майстер і Маргарита» Ієшуа – фізично слабка людина. Але це не заважає йому бути сміливим і рішучим. Якщо не злякатися, то можна змінити світ. В цьому не сумнівається герой і повністю підтверджує, що «сміливість – половина перемоги».

Сміливість – це якість, яке цінувалося в усі часи. Сміливих і зухвалих поважали, адже вони були готові змінити світ, протистояти загниваючим засадам. Однак не можна уявити сміливість без боязкості. Хоч це і протилежні поняття, вони не існують одне без одного. Навіть найсильніша людина може злякатися, тільки власні переконання і віра в краще не дозволять йому цього зробити.