Аналіз вірша Твардовського «На дні мого життя…»

Кожна творча людина має тонку структуру своєї душі, тому, особливо відчуває зміни, що відбуваються навколо. Поети і письменники не є винятком. Вони досить часто відчувають зв’язок з потойбічним світом, присутність різних містичних істот в людському середовищі. Нерідко, поети передчувають свою смерть і цій події присвячують похмурі, проте, вельми пророчі літературні роботи.

А. Твардовський не був винятком. За кілька років до своєї смерті, він створює вірш «На дні мого життя…». На той час поетові виповнилося 57 років, і він ще не вважав себе старим. Проте в якийсь момент Твардовський усвідомив, що його життєвий шлях підходить до завершення.

Намагаючись уявити себе в ролі старого, Твардовський розуміє, що в цьому є свої переваги. Коли навколо вже немає ніякого поспіху, коли можна спокійно поміркувати про свою колишню життя, розумієш, у чому привабливість тієї самої старості. Настає період спокою і тиші. І в цей момент смерть перестає здаватися страшною і жахливою.

Звичайно, на душі автора все-таки відчувається легке хвилювання від невідомості, яка чекає його попереду. Однак, це цілком обгрунтовані емоції. Твардовський відноситься до тих людей, які вірять в життя після смерті, тому впевнений, що після смерті людина переміщується в іншу, незвідану площину.

Автор віршованих рядків не вправі судити про призначення людини. Він тільки обмірковує свої життєві вчинки, які не можна назвати видатними, однак, і каятися за них не доведеться.

Передчуваючи свою смерть, А. Твардовський переосмислює суть життя. Він не намагається оцінити свою творчість і то літературна спадщина, яке залишиться після нього. На думку поета, цим повинні займатися інші люди – критики і шанувальники. Розуміння того, що життя скоро завершиться, нагороджує А. Твардовського душевною рівновагою і спокоєм, шанобливим ставленням до смерті.