Образ Микули Селяниновича в билині «Вольга і Микула Селянинович»

Билини за сюжетом схожі з казкою, так само в них простежуються вигадані, прикрашені епізоди. Однак, ніхто не може заявляти напевно, що герої тих давніх сказань не існували насправді. Уважно вникнувши в походження слова «билина», можна знайти єдиний корінь слова «бувальщина». Отже, персонажі билин реально жили на цьому світі, до таких належить і герой Микула Селянинович.

Втім, початок оповіді оповідає нам про інше головного героя – князя Ользі. Він мудрий, хоробрий, сильний і має потужну дружину. Від рідного дядька, князя Володимира, йому дісталися три міста, і він відправляється обстежити свої нові володіння. По дорозі до своїх земель і відбувається знайомство Вольги і Микули. Виїхавши у відкрите поле, подорожні почули насвистывание орача і скрип його знаряддя, але знадобилося цілих три дні щоб зустріти його особисто. Настільки сильний був Микула, що його голос було чути за кілометри. Описуючи даного позитивного персонажа, народ спеціально прикрасив цей момент, щоб виділити його серед простого люду.

Через три дні дружина на чолі з князем наблизилося до богатиря. Вольга дуже здивувався тому, який орач володіє силою, обробляючи землю, з легкістю висмикує пні і викидає величезні камені в ущелині. Така робота дається йому дуже легко, і богатир зовсім не відчуває втоми. Також князь звернув увагу на знаряддя праці селянина, соха оздоблена сріблом і золотом, а кобила при ньому одягнена в дорогі шовки, які коштують дуже дорогих грошей.

Крім усього іншого, наряд оратая також виділяв його серед простого робочого народу. Він був одягнений у багату одежу, каптан був розшитий з чорного оксамиту, що на ті часи вважалося великою розкішшю навіть для багатія. На ногах надіті сап’янові чоботи на підборах, що виглядало дуже розкішно, модно і престижно. Обличчя молодого селянина було вельми привабливим, ясні блакитні очі, темні брови і шикарні кучері на голові. За описом зовнішності можна уявити собі сильного, серйозного і привабливого богатиря. Такого докладного опису зовнішності оратая народ спеціально надав велике значення, щоб виділити Микулу серед простого люду і зробити з нього ідеального персонажа.

Природно Вольга зацікавився таким незвичайним незнайомцем і між ними зав’язалася розмова, князь повідав Микулу куди він з дружиною направляється. Микула попередив його про небезпеку, що таїться на дорогах і розповів про свої діяння, як з допомогою кулаків розправився з тисячею жадібними розбійниками. Але описує подвиги Микула без будь-якого хвастощів, тому що вважає це звичайним вчинком. Такий розповідь вразив Вольгу і він запросив його поповнити ряди його дружини.

Відправившись в дорогу, Микула згадує, що забув сховати свою сошку в кущ. Вольга відправив зробити це п’ятьом своїм воїнам, однак вони не впоралися із завданням. І навіть велика кількість дружинників з місця не змогли зрушити сошку. Микула взяв сошку без праці однією рукою.

По приїзду в місто, князь настільки здружився з Микулой що запропонував йому стати намісником у його володіннях.