Сцена допиту Андрія Соколова Мюллером (аналіз епізоду оповідання Шолохова «Доля людини»)

Кульмінацією в оповіданні Михайла Шолохова «Доля людини» можна вважати епізод, в якому німецький комендант Мюллер допитує полоненого Андрія Соколова. Ця напружена сцена сповна показує сильні сторони головного героя.

Шолохов зробив своєрідний прорив у радянській літературі, зробивши докладний опис полону. До нього рідко хто наважувався хоча б зачепити цю делікатну тему. Непосильна праця, виснаження від голоду, тортури – все це терпіли полонені солдати. Автор зазначає, що більшість з них проявили чудеса мужності і не пали морально. Хоча вся німецька машина тортур була спрямована на винищення людяності в полонених.

Головний герой Соколов потрапив на фронт і перший час йому щастило. Але як їх група потрапила в облогу, йому потрібно було допомогти товаришам. І він рвонув на всіх швидкостях на своєму вантажівці, але не ухилився від снаряда. Оглушений вибухом Соколов не відразу зрозумів, що опинився в полоні.

Перебуваючи в таборі, герой стійко зносив всі тяготи важкої праці і голод. Але зносити ще не означає змиритися. Андрій володів величезним почуттям справедливості і не зміг мовчки дивитися на знущання. Одного разу він не витримав і в кінці робочого дня в кам’яному кар’єрі зронив необережну фразу про те, що німці вимагають від нещасних полонених занадто багато кубометрів виробітку за день. Чотири кубометри виробітку на день і, правда, непосильною працею. Хтось доніс на Соколова і на наступний день його викликали до коменданта. Це вважалося рівним винесеним вироком до розстрілу.

Про коменданта в оповіданні говориться досить докладно. Німець на прізвище Мюллер справно працював у таборі комендантом. Його називали лагерфюрером. І неспроста. Цей чоловік був надзвичайно жорстоким і честолюбний. Він любив насолодитися своєю владою. Полонених будували перед блоком, комендант у супроводі есесівців крокував вздовж ладу, тримаючи руку на відльоті. На руку він одягав шкіряну рукавичку, в якій була свинцева прокладка. Таким чином, він не ушкоджував пальці, коли бив у ніс кожного другого полоненого, називаючи цю процедуру «профілактикою від грипу».

Розповідаючи про Мюллера, Андрій Соколов злегка навіть посміхався. «Акуратний був, без вихідних працював», – іронічно говорить герой.

Ще одну цікаву особливість відзначає Соколов у Мюллера – він відмінно знав російську мову, і робив особливий наголос на звук «О», як істинний волжанин.

Таке докладний опис коменданта було необхідно, щоб читач міг глибше зрозуміти суть епізоду з допитом Соколова.

Зайшовши до коменданта, Соколов відразу побачив багато накритий стіл. Герой був сильно голодний, але придушив фізична бажання і зміг відвернутися від столу. Так само він проявив хоробрість, не відмовившись від своїх слів про важку працю полонених.

Комендант запропонував перед розстрілом випити герою за перемогу німецької зброї. Коли Соколов відмовився, німець запропонував випити за його нелегку долю. Той погоджується і випиває три рази, не закушуючи запропонованої їжею. Незважаючи на виснаження, він навіть не похитнувся, чим сильно здивував Мюллера. Незвичайна стійкість Соколова здивувала навіть ворога. Комендант не став стріляти в сміливого солдата. Шолохов показує, що під час випробування головний герой чинить правильно і це його рятує.