Що значить щастя для героїв повісті Достоєвського «Білі ночі»?

Повість Федора Достоєвського «Білі ночі» – сентиментальна історія про людину, який мріяв про щастя. Про головного героя нам відомо небагато, тому що увага прикута не до його зовнішнього життя, а до внутрішньої.

Незважаючи на молоді роки, Мрійник вже усунувся від активного життя, і з головою поринув у мрії. Після роботи він гуляє по місту, вигадуючи собі цікаве життя. За фактом герой дуже самотній, але, по суті в самоті він знайшов притулок. У реальному житті він відчував себе не комфортно. Часто несправедлива дійсність давно розчарувала юнака. Мрійник створив для себе ідеальний світ, в якому по-своєму був щасливий. Таке двосвіття було властиво письменників-романтиків, які сприймали реальний світ як щось брудне. В протиставлення такого світу вони створювали власний ідеальний світ. До романтикам відносив себе в молодості і сам Достоєвський. Тому Мрійник для нього – близький і зрозумілий образ.

Автор показує на прикладі героя, що життя не повинна зводитися лише до мрії. Адже так багато прекрасного є і в справжньому житті. Героєві, можливо, просто не пощастило, і він розчарувався в неідеальному реальному світі. Тому він замінив його на марення. Погано те, що герой, віддаючись мріям, може втратити багато прекрасних моментів в сьогоденні. Але з іншого боку, мрії героя – чисті і красиві. Вони є відображенням його чистої душі.

У одноманітного життя Мрійника все ж відбувається справжній цікавий випадок – знайомство з дівчиною. Її звуть Настя, їй сімнадцять років. Їх спілкування триває чотири білі ночі. Це короткий період, але для героя він стає безцінним миттю справжнього щастя.

Настя – дуже мила і добра дівчина. Вона бачить в Мрійника підтримку, але закохатися в нього не може, тому що вже закохана в іншого людини. Для неї щастя полягає в тому, щоб бути поруч з коханою людиною. Заради цього вона залишає Мрійника знову на самоті. Розуміючи, що образила юнака, Настя просить вибачення у листі.

Мрійник розчарований, але бажає щастя коханої. Чи Не це справжня неэгоистичная любов? Для нього щастя іншої людини перевищило його власне. Про кількох білих ночах він не шкодує, адже нехай на мить, але він був щасливий. Таке бачення відображають вірші про квітку на початку повісті, взяті з творчості Івана Тургенєва. Федір Достоєвський по-своєму переосмислив вірш. Тургенєв говорив про те, що квітка без жалю зривають заради короткої миті милування ним, а Достоєвський роздумує: «Чи був він створений для того, щоб побути хоча б мить, в сусідстві серця твого?»