Образ бабусі у казці Паустовського «Теплий хліб»

Образ Фількіною бабусі у казці К. Паустовського «Теплий хліб» другорядне, проте відіграє важливу роль у розвитку сюжету. Письменник не подає її портрет, не говорить про характер, так як в контексті подій зазначеної казки вони не важливі. Тим не менш, епізоди за участю бабки дають зрозуміти, що це ласкава і, в той же час, сувора жінка. У казці жодного разу не згадується імені героїні, тільки «бабка». Так автор створює узагальнений образ.

Бабуся бачить, як її онук ставиться до оточуючих. Вона не намагається виправдати хлопчика. Жінка сварить онука за неласковость, намагаючись допомогти йому виправитися. Помітно, що для неї дуже важливо виховати у внука толерантність. Сама старенька доброзичлива, у неї хороші стосунки з сусідами. Вона не бачила, як Філька образив коня, так як була в цей час в гостях.

Бабуся з казки К. Паустовського теплий хліб була мудрою. Джерело її мудрості – пам’ять про події старовини і власний життєвий досвід. Ними бабуся охоче ділилася з онуком. Вона воліла говорити правду, навіть саму гірку: «Баба, плачучи, сказала Фильке, що напевно вже замерзли колодязі і тепер їх чекає неминуща смерть». Героїня боялась не за себе, а за онука і інших людей.

Розповіла жінка і те, що стало причиною такої біди сто років тому. Вона повідала онукові про мужика, який пошкодував свіжого хліба для солдата, шпурнувши йому під ноги черству окраєць. Солдат був інвалідом, тому насилу підняв «щедре» подаяння. А мужик лише сміявся над ним. Розповідаючи цю історію, бабка не засуджувала скупого мужика, вона лише сказала, що той помер. Коли онук запитав про причину смерті скупого, старенька відповіла коротко: «Від охолодження серця». У цій фразі прозвучала все: і докір і жалість і заклик не повторювати таких страшних помилок.

Здається, старенька відчувала, хто винен у людському горі тепер. Дізнавшись історію столітньої давності, Філька захвилювався, але бабуся його заспокоїла, сказавши, що не можна втрачати надію. Мабуть за своє життя вона не раз стикалася з горем і знала, що впоратися з ним можна лише йдучи за покликом надії.

Філька знав, що бабуся не відпустить його до мельника в таку негоду, тому пішов до нього вночі, поки бабуся спала. Ця деталь говорить про любов до онука, турботі про нього. Як би надійшла баба, якщо дізналася, що це її онук був причиною великої біди? Я думаю, що спочатку вона б присоромила його за скупість і безсердечність, а потім відправилася разом з онуком до мельника Панкрату. Бабуся тільки розповіла Фильке історію з минулого. Насправді ж вона врятувала людей від голодної смерті.

Бабуся в казці К. Паустовського «Теплий хліб» з’являється лише в одному епізоді. Тим не менш, цей образ можна вважати багатофункціональним. Він допомагає автору розвинути сюжет, розкрити образ Фильки і донести ідею про те, що потрібно шанувати старших людей, дослухатися до їхніх порад і розповідями. Такі бабки, як Фількіна, допомагають зберегти мудрість та навчитися доброті.