Пластичний і енергетичний обмін в клітині: при окисленні яких речовин звільняється більше енергії

Сукупність хімічних перетворень в організмі називають метаболізмом. Розрізняють пластичний та енергетичний обмін. Синтез складних речовин з простих називають анаболизмом. Інакше— пластичний обмін. Розщеплення компонентів харчування — це катаболізм. Інша назва — енергетичний обмін.

Пластичний обмін

Пластичний обмін називають асиміляцією. З низькомолекулярних речовин — мономерів збираються необхідні для життєдіяльності складні з’єднання. Чому асиміляція називається пластичним способом обміну? Тому що синтезовані сполуки служать будівельними матеріалами для формування тканин.

Важливо! Асиміляція (пластичний) виконує функцію виробництва будівельного матеріалу для формування тканин.

Асиміляцією управляє генетичний апарат, тому кожна клітина синтезує практично такі ж з’єднання з яких складається сама. Хімічні реакції проходять з споживанням енергії. Головними речовинами, необхідними для протікання реакцій, є протеїни, вуглеводи, а також ліпіди.

У різних типів організмів обмін речовин і енергії відбувається неоднаково. Зелені рослини здійснюють фотосинтез, при якому, на світлі з H2O, а також оксиду вуглецю отримують моносахариди. Примітивні організми, позбавлені хлорофілу, здатні синтезувати будівельний матеріал у темряві. Такий процес отримав назву «хемосинтез». Тварини отримують готові поживні речовини, які розщеплюють для подальшої переробки.

Важливо!Процеси асиміляції протікають за допомогою фотосинтезу або хемосинтезу біосинтезу.