Аналіз вірша Мережковського «Мовчання»

Любовна лірика Д. Мережковського була присвячена лише одній жінці Зінаїда Гіппіус, яка була єдиною любов’ю поета. Вірш «Мовчання» було написано в 1892 році, до цього часу Дмитро і Зінаїда вже три роки були пов’язані шлюбними узами, але світлі почуття також охоплювали закоханих ніжністю і волненьем. Аналізований вірш тільки зайвий раз підтверджує цей факт.

Тема вірш – справжня любов, про яку важко говорити буденними словами. Д. Мережковський показує, що щирі почуття не обов’язково виражати словесно, адже душевна близькість пов’язує людей міцними узами навіть в тиші.

У центрі вірша «Мовчання» ліричний герой, який звертається до своєї коханої. Щоб максимально наблизити читача до закоханому чоловікові Д. Мережковський викладає думки від першої особи. Вже в перших рядках чоловік зізнається у своїй раптової боязкості перед коханою: «Як часто висловити любов мою хочу, але нічого сказати я не вмію». Такий стан викликає у героя змішані почуття: радість, сором і мовчання.

У другому куплеті герой говорить про душевної близькості з жінкою-адресатом його слів. Ця деталь підказує читачеві, що любов між цими людьми взаємна. Улюблена жінка для ліричного героя досі нерозгадана таємниця, як кажуть, що непрочитана книга: «в близькості до мене живої душі твоїй так все таємниче, так все надзвичайно».

В останньому куплеті виявляється, що соромиться говорити про свої почуття не тільки героя, але і його кохана: «у нас найкращі почуття сором’язливі і безмовні». Але тиша, що панує між рідними людьми, не пригнічує, адже вона священна. Остання метафора, під образами хвиль і морської глибини приховує людські емоції, які вирують всередині і непомітні зовні.

Вірш Д. Мережковського «Мовчання» наповнене художніми засобами. Щоб передати психічний стан двох закоханих людей автор використовує метафори («страшною божественною таємницею мені здається любов», «все священне охоплює тиша») і епітети («жива душа», «страшна таємниця», «блискучі хвилі», «почуття сором’язливі і безмовні»). Автор не вдається до банальним стежках, навіть традиційні метафори набувають у його тексті нове звучання.

Аналізований вірш складається з трьох катренів. Автор використовує перехресне риму. Написаний вірш пятистопным ямбом, але він не прискорює ритм, навпаки, надає йому плавності. Ритмомелодика вірша допомагає підкреслити його ідею, виділити ключові моменти. Д. Мережковський не вживає знак пропозиції, здається, він не хоче порушувати мовчання, перебивати розмову двох споріднених душ.

Вірш Д. Мережковського «Мовчання» дозволяє читачеві не тільки пізнати тонку натуру поета, але і повірити у справжнє, чисте кохання. В аналізованому вірші поет зміг по-новому інтерпретувати традиційний для російської та зарубіжної любовної лірики мотив мовчання і тиші.