Які уроки отримав головний герой повісті Толстого «Дитинство»?

Автобіографічна повість «Дитинство» Льва Миколайовича Толстого – твір про безтурботного і щасливого пори в житті людини. Головним героєм першої частини незакінченою трилогії автора є десятирічний хлопчик з дворянської сім’ї, Николенька Іртеньєв. На сторінках повісті ми спостерігаємо за тим, як дитина росте, любить, злиться і засмучується, одержує свої перші життєві уроки.

Дитячі роки Николеньки пофарбовані у світлі фарби. Його оточують близькі люди, гувернер Карл Іванович, няня Наталія Савишна, матінка Наталія Миколаївна. Всі його люблять і про нього піклуються. Старання цих людей спрямовані на те, щоб виховати у хлопчика доброту, співчуття, причому не тільки до людей, але і до братів наших менших, відповідальне ставлення і порядність.

До мамєнькі Николенька ставиться з побожним трепетом. І як же страшно йому пережити її втрату. Це важке випробування для дитини, воно, безсумнівно, вплинуло на становлення характеру хлопчика.

Життя знайомить і зводить його з різними людьми, причому не завжди вони є представниками дворянського кола. В основному хлопчик спілкується з батьками, сестрами і братами. Але на цьому співрозмовники не вичерпуються. Николенька будує певні відносини з домашніми вчителями і дворовими. Все це різноманітне спілкування в сукупності впливає і на душевний стан дитини, й на його почуття, накладає відбиток на світогляд.

Слід зазначити найголовнішу рису в характері Николеньки: при вчиненні помилки, а їх роблять і дорослі, і діти, він аналізує, робить логічні і правильні висновки і намагається виправити ситуацію. Візьмемо, наприклад, такий випадок: Николенька разом з приятелями знущається над хлопчиком з бідної сім’ї, Иленькой Грапом. Николенька розуміє, що таке поведінка не правильне, все, що було смішним, і вже не здається веселим, і картає себе за це.

Аналізуючи риси характеру дитини, можна виділити такі: доброта, чуйність, вразливість, совісність і чесність. Він з однаковою увагою спостерігає і за оточуючими його людьми, і за свої внутрішнім світом, який тільки почав проходити шлях становлення. І таке підвищене «копання» в собі дозволяє хлопчикові впоратися з різними виникаючими проблемами, зробити безпомилкові висновки з різних ситуацій.

Товстим обрано цікавий метод для свого твору: читачі бачать світ Николеньки його ж очима, через його оповідь, причому багато вчинки проходять аналіз вже дорослою людиною, пронесшим яскраві спогади дитинства через все життя. ми прекрасно розуміємо, яку роль вони зіграли в становленні особистості Николеньки. Той же, що ти з себе будеш уявляти, зрозуміло ще на самих перших етапах дорослішання.

В дитині поєдналося все найкраще, згодом це і вплинуло на характер та його прояви. Щоправда, ставши дорослим, Іртеньєв засмучується, що кудись пішли чутливість і чистота, адже саме цими якостями і було наповнене дитинство.