Гоголя Шинель – читаємо короткий зміст: рік написання, головні герої та історія створення

У 1842 році Микола Васильович Гоголь написав невеликий твір «Шинель», яким завершив цикл своїх «Петербурзьких повістей». Дата першої публікації — 1843 рік. У повісті ведеться розповідь про життя і смерті «маленької людини», доля якого так схожа на мільйони інших нещасних доль жителів Росії дев’ятнадцятого століття.

Головна сюжетна лінія

Історія створення твору і хто його головні герої. На початку 30-х років 19 століття Гоголь почув гумористичний розповідь про страждання бідного чиновника, який мріяв про дорогу рушницю, довго копившем на нього і раптово помер від горя після його втрати.

Ці події і стали основою для створення повісті. «Шинель» жанр має комічно-сентиментальної повісті про сірої, позбавленою радості життя простих петербурзьких чиновників. Викладемо короткий зміст.

Перша частина. Знайомство з головним персонажем

Оповідання починається зі дані про народження і оригінальному наречення імені головного героя. Мати, після декількох запропонованих чудернацьких імен з святок, вирішила дати новонародженому ім’я його батька Акакій Акакійович Башмачкіна. Далі автор докладно описує ким був герой, чим займався в житті: був небагатий, служив титулярним радником, в обов’язки якого входило ретельне переписування паперів.

Свою одноманітну роботу Башмачкіна любив, виконував старанно і з іншого заняття для себе не бажав. Жив від зарплати до зарплати, маючи мізерний прожиток і найнеобхідніші для життя речі.

Важливо! Башмачкіна був дуже скромним і доброю людиною. Молоді товариші по службі ніколи не рахувалися з ним, навіть більше того – всіляко над ним знущалися. Але це не могло порушити душевного спокою головного героя, він ніколи не реагував на образи, а тихо продовжував свою роботу.

Похід до кравця

Сюжет повісті досить простий, в ній розповідається про те, як головний герой спочатку придбав шинель, а потім її втратив. Одного разу Башмачкіна виявив, що його шинель (пальто зі складками на спині, формений одяг держслужбовців в 19 столітті) сильно зносилася, а в деяких місцях зовсім порвалася. Чиновник поспішив до кравця Петровичу, щоб той зміг залатати верхній одяг.

Подібно вироком звучить відмова кравця ремонту старої шинелі і рада придбати нову. Для бідного чиновника з річним окладом близько 400 рублів сума в 80 рублів, необхідна для пошиття нової шинелі, була просто непідйомною.

Башмачкіна збирає на обновку

Половина суми у героя була накопичена – відкладалася щомісяця по копійці з кожного рубля. Іншу половину він вирішує придбати шляхом економії: відмовляється від вечері, ходить навшпиньках, щоб не псувати підметки на взуття, а вдома носить один халат з метою економії на білизну і пранні. Несподівано на службі видають премію на 20 рублів більше очікуваної суми, що прискорює процес шиття обновки.

Нова шинель і її викрадення

Кравець майстерно виконує замовлення Башмачкина, який, нарешті, стає щасливим володарем шинелі з доброго сукна з кішкою на комірі. Оточуючі помічають обновку, радіють за героя і вітають, а ввечері запрошують на чай в будинок до помічника столоначальника.

Акакій приходить на вечір, хоча відчуває себе ніяково: такий захід йому незвично. Залишається в гостях до півночі. По дорозі до дому на безлюдній площі його зупиняють невідомі люди і знімають з плечей нову шинель.

Звернення до пристава і відвідування «значного особи»

На наступний день нещасний Акакій Акакійович Башмачкіна направляється за допомогою до приватного пристава, але похід не увінчався успіхом. У департаменті, де всі співчувають горя і намагаються допомогти. За порадою товаришів по службі головний герой звертається до «значного особи», яке, бажаючи справити враження на присутнього у нього в кабінеті приятеля, грубо поводиться з Башмачкиным, ніж валить нещасного шок і безпам’ятство. Засмучений титулярний радник бреде по холодному Петербургу у своєму пошарпаному одязі, застуджується і серйозно хворіє.

Смерть і поява привида

Через кілька днів у маренні і гарячці Акакій Акакійович вмирає. Після його смерті у місті з’являється привид, за зовнішнім описом схожий на покійного, веде полювання за шинелями перехожих.

Одного разу по дорозі додому «значна особа» зустрічає привид Башмачкина, який з криком накидається на генерала, намагаючись відібрати шинель. Після цього випадку появи привида-мерця зовсім припиняється.

Інші герої

Крім Акакія Акакиевича в повісті присутні кравець Петрович і «Значна особа», опис яких допомагає авторові глибше розкрити натуру Башмачкина. Характеристика героїв дозволяє зрозуміти особливості суспільства того часу.

Акакій Акакійович:

 • зовнішність: літній чоловік 50 років, невеликого зросту, з лисиною на голові, блідим кольором обличчя. Не надає значення своєму одязі, носить пошарпані і вицвілі речі;
 • ставлення до роботи: ревно ставиться до своїх обов’язків, ніколи не прогулює роботу. Для нього переписування паперів — найвища насолода в житті. Навіть після роботи Акакій Акакійович брав папери додому для вправи в писанні;
 • характер: незлобивий, боязкий і полохливий. Башмачкіна — бесхарактерная особу, яка не вміє постояти за себе. Але в той же час це вихована, спокійна людина, не дозволяє собі лихослів’я і лайки, головними його чеснотами були щирість і чистосердечие;
 • мова: говорить незв’язно і незрозуміло, вживаючи здебільшого прислівники та прийменники;
 • життєва позиція: домосід, що живе в своєму маленькому світі, не цікавиться розвагами і спілкуванням. Незважаючи на жалюгідне існування, любить свою роботу, задоволений своїм життям і вміє радіти дрібницям.


Повернення Башмачкина опівночі додому

Кравець Григорій Петрович:

 • колишній кріпак з рябим однооким особою, часто ходив з голими ногами, як прийнято було у кравців під час роботи;
 • рід занять: вправний майстер, відповідально ставиться до виконання замовлень. Своїм клієнтам допомагав вибрати матеріал для виробу, радив, робив знижки, особливо коли був п’яний.
 • характер: любив випити, за що часто був битий власною дружиною. Тверезий Петрович – це незговірливий і грубий чоловік, п’яний – поступливіший, м’який. Дуже пишався своїми виробами, любив величатися і «заламувати» ціни.

«Значна особа»

 • генерал в літах з мужньою богатирської зовнішністю;
 • ставлення до свого становища: став значним не так давно, тому всіма силами намагався зобразити з себе важливого людини. Зневажливо ставився до людей, молодшим за званням, і вів себе належним чином з рівними по чину;
 • характер: хороший батько сімейства, строгий і вимогливий начальник. Грубо звертається з нижчими за рангом людьми, тримає їх в страху. Насправді, це добрий чоловік, переживає, що образив Башмачкина.

Увага! Хоча головний персонаж був непримітною людиною, з першого погляду здавався абсолютно непотрібним у суспільстві, життя його справляла великий вплив на оточуючих.

Тільки такі смиренні люди можуть розбудити нашу заснулу совість. З повісті видно, що деякі з товаришів по службі, бачачи незлобие і покірність Башмачкина, перестали знущатися над ним. В тихою скаргою на жорстоке поводження вони змогли розчути: «Я брат ваш». Та й сам «значна особа», після довгих мук сумління через несправедливого поводження з Акакієм Акакиевичем, зустрічі з привидом покійного, став більш поблажливо і по-доброму ставиться до підлеглих.

Шинель. Микола Гоголь.

Шинель, гоголь, короткий зміст

Висновок

Після написання «Шинелі», де Гоголь виступив на захист прав особистості кожного «маленького людини», ідея гуманізації знайшла своє відображення в творах інших відомих письменників. Твір справило значний вплив на розвиток критичного реалізму в Росії 40-х років.