Чому вчить казка Єршова «Коник-Горбоконик»?

Казка П. Єршова «Коник-Горбоконик» – не тільки цікава, але й повчальна історія. За казковими подіями ховаються цінні уроки і поради, які стануть в нагоді не тільки дітям. Життєву мудрість можна знайти як у сюжеті, так і аналізуючи образи героїв твору.

У першій частині казки, автор показує, що тільки чесною працею можна досягти результату і отримати за нього винагороду. Старші брати думали, що обдурили своїх родичів, насправді ж вони обдурили самих себе. Іван чесно сторожував полі, за що й був нагороджений.

У цій же частині Єршов ще раз нагадує читачеві, що будь-який обман рано чи пізно проявляється. Брати так і не змогли нажитися на чужому добрі: Івану вчасно допоміг його друг-коник. Зате після чесної продажу коней разом з Іваном Гаврило і Данило отримали свою частину грошей і зажили щасливо. Можна припустити, що брати назавжди запам’ятали безцінний урок.

Ми часто розмірковуємо, якою повинна бути справжня дружба, кого ми можемо називати справжнім другом. Але ця проблема залишається відкритою. Твір П. Єршова допомагає дати відповіді на ці питання. Справжня дружба безкорислива, вона будується на підтримці і розумінні, здатна подолати будь-які перешкоди. У казці така дружба зав’язується між Іваном і Коником-Горбокоником. Приклад справжнього товариша – Коник-Горбоконик. Він готовий життя віддати за Івана, при цьому він нічого не вимагає натомість.

Читаючи про пригоди Івана, ще раз переконуєшся, що не можна довіряти тільки власному думку і впертості. Потрібно вміти прислухатися до порад оточуючих. Якщо б Іван послухався Коника-Горбоконика і не взяв перо Жар-птиці, йому б не довелося стільки раз ризикувати своєю головою. Іван же не думав про наслідки, про що потім не раз пошкодував.

Повчальним є й образ царя, який загинув через свого поганого характеру. Цей персонаж показує читачеві, як робити не можна. Він жадібний і щоб дістати те, що бажає, готовий відправляти людей на смерть. Напевно, це і стає причиною того, що народ зовсім не сумує, коли бачить смерть царя. Цар вірить пліток. Вони разом з жадібністю поступово підводять героя до загибелі.

Подорож за перснем Цар-дівиці доводить ще одну прописну істину: добро відкриває дверцята до сердець і завжди винагороджується. Іван разом з Коником-Горбокоником допомагає Чудо-юдо риба-кит позбутися від страждань, які той терпить вже більш десяти років. Величезна риба допомагає дістати перстень з дна океану і обіцяє допомогти, як тільки це знадобиться Івану.

Казкові події, описані П. Єршовим в «Коники-Горбунок», показують: як би не складалися обставини, справедливість рано чи пізно переможе. Головне під час життєвих випробувань дотримуватися законів Правди і Добра і ніколи не кидати близьких у біді. У твір перераховані тільки головні «мудрості» казки, думаю, кожен читач винесе з неї свій корисний урок або підказку, які обов’язково послужать хорошу службу.