Порівняльний аналіз віршів Пушкіна «Спалене лист» і Некрасова «Гарячі листа»

Перо і папір іноді залишаються єдиними вірними друзями, яким поети можуть довірити свої почуття. Напевно, з цієї причини інтимна лірика відкриває для читачів найпотаємніші сторінки особистого життя служителів пера. А. С. Пушкін був людиною влюбчивым, але теплі стосунки часто розбивалися з-за життєвих обставин. Особисте життя Н. Некрасова і зовсім можна назвати трагічною. У цих поетів є схожі твори: «Гарячі листи» (Некрасов) і «Спалене лист» (Пушкін). Між ними можна провести паралель з точки зору мотивів і змісту.

Молодий Некрасов закохався в дружину колеги по перу, Авдотью Панаеву. Стосунки тривали 16 років, причому Некрасов жив в одному будинку з подружжям. У Панаевых незабаром народилася дитина, якій доля відміряла недовге життя. Убита горем Авдотья вирішила порвати стосунки з Некрасовим, чим сильно поранила серце поета. Розрив відносин і став причиною написання вірша «Гарячі листи» (1856).

У центрі твору ліричний герой і його кохана, яка спалює листи. Герой уявляє, як вогонь знищує слова любові і це ріже йому серце. Він розуміє, що, можливо, разом з листами згорає і любов, адже життя ще не довела, що почуття були помилковими. Але жінка зробила свій вибір, і тепер зі злістю знищує колишню.

Ліричний герой поступово втрачає душевні сили. В кінцевому підсумку обриває свій вірш лаконічною, але ємною фразою: “Безумний крок!.. бути може, фатальної…”, сподіваючись що кохана зрозуміє свою помилку. Герой усвідомлює, що сам виправити ситуацію не зможе.

У 1923 році перебуваючи на засланні, А. С. Пушкін опинився в Одесі. Тут він зустрів графиню Воронцову. Через деякий час зав’язався роман, який Єлизавета Воронцова навіть не приховувала від чоловіка. Граф став посміховиськом в місті, тому зробив все, щоб вигнати з нього молодого поета. Графиня Воронцова наполягла на розрив відносин, але ще довго листувалася з Олександром Сергійовичем. Вона поставила перед поетом умова: спалювати листи, щоб вони не стали компроматом. Так у 1825 році з’явився вірш «Спалене лист».

Читач застає ліричного героя за знищенням любовних листів. Він довго зволікав з цією справою, так як рука не піднімалася спалити любов. Другий куплет присвячений опису вогню, в якому тліють дорогі серцю послання. У цих рядках відчувається біль ліричного героя, якого заспокоює лише те, що почуття зберігатися в серце.

Як бачимо, основна відмінність аналізованих творів – характер ліричного героя. Якщо у Некрасова герой спостерігає за тим, як знищуються залишки любові, то у Пушкіна змушений знищувати її сам. Але емоції у них схожі.

Настрій обох творів передається не тільки за допомогою художніх засобів, але і за допомогою інтонації. Безліч обірваних і окличних речень, що дозволяє читачеві відчути те що переживає ліричний герой і автор.

Зрозуміти вірші «Спалені листи» і «Гарячі листи» можна лише в контексті їх біографії авторів.