Тема долі людини в повісті Пушкіна «Пікова дама»

Пушкін у своєму творі «Пікова дама» створив сюжет наповнений містикою і випадковими збігами. Однак прості чи це збіг? Може це і є доля людини?!

Один з головних героїв повісті – Германн, ніколи не грав у карти. На підсвідомому і свідомому рівні чоловік розумів, що може програти все. Однак, коли його товариш Томський розповів про «анекдоті» про свою стару тітоньку та про її секреті з виграшною комбінацією трьох карт, чоловік прийняв це за знак долі. Він вирішив, у що б то не стало вивідати у старої графині секрет успіху в грі. Чоловік заради цього був готовий на те, щоб доведеться змінити своїм принципам і переступити через гордість.

І немов чия та невидима сила приводить його до особняка старої графині, де в одному з вікон Германн побачив Лизавету. Поява у вікні молодій дівчині так само було для нього як знак згори. Саме з допомогою бабиної вихованки чоловік вирішує стати вхожим в будинок до графині Томській.

Лізавета так само приймає Германна як спасителя з «добровільного полону». Вона втомилася терпіти знущання своєї «наставниці», адже в силу віку, старенька стала просто нестерпна. Але після того як Германн «допоміг» графині знайти спокій, Лізавета вийшла заміж зовсім за іншу людину. Її обранцем став молодий чоловік, якого вона просто раніше не помічала, хоча він так само жив у будинку Ганни Федотівни. А це випадок чи доля, читач може вибрати сам.

Сама графиня була вже дуже стара. Вона була багата, жила у розкоші, відвідувала світські заходи. Але була вона щаслива? Адже всі її подруги давно вирушили в інший світ, а прислуга практично з нахабним виглядом «обкрадывала» її майно. У жінки відсутній сон, швидко змінювалася настрій. Але вона все продовжувала жити адже «стара з косою» за неї не приходила.

Германн дійсно став «рятівником». Він своїм завзяттям і погрозами сильно налякав стару графиню, та так, що та швидко померла. Це була легка і не болісна смерть, але все ж чоловік довгий час буде вважати себе винним. Його буде мучити совість, але більше, він буде засмучений тим, що не встиг дізнатися головної таємниці. Випадок або доля?!

Йому останній раз давався шанс одуматися і ніколи не брати в руки карт. Але чоловік, що був, не вблагаємо. І тоді, Германну привиділося чи то уві сні, чи наяву, як баба в білому одязі з’явилася перед ним і розкрила свою таємницю. Вона взяла з нього слово, що після цього він ніколи не буде грати і обов’язково одружиться на Лизавете. Мабуть, у графині залишалося почуття провини перед дівчиною. Тим не менш чоловік прийняв це «сон» за знак понад. Він запам’ятав черговість трьох карт і з’явився в гральний будинок.

Перші два разу він виграв велику суму грошей. Але жадібність затуманила його розум. В третій раз він переплутав карту, і все програв. Випадок чи доля?! Швидше доля! Адже десь на старому пергаменті вже давно прописаний результат кожної людини. Він може тільки злегка підкоригувати саму життя, прибравши з неї весь негатив і тим самим особисто переписати результат подій.