Аналіз вірша Фета «Яка ніч! Як повітря чисте…»

Віршована робота «Яка ніч! Як повітря чисте…» відноситься до пізнього періоду творчості відомого людини Афанасія Фета. Вже в такому зрілому віці, він продовжує створювати вишукані вірші, які наповнені романтизмом і невичерпної лірикою.

Однак, трагедія юності, яка забрала в нього кохану, на все життя поставила рубець біля його серця. Тепер, будь-яке творіння, навіть саме чисте і наївне, має відтінки туги й смутку. Адже втративши кохану, автор жалкував про це до останнього подиху.

Єдиною втіхою були віршовані рядки, в яких можна було викладати свої почуття і вміло маскувати розчарування.

«Яка ніч! Як повітря чисте…» виходить у світ відразу ж після того, як Фет женився на купецької дочки. На перший погляд, поет досяг усього, про що мріяв. Поруч була любляча дружина, яка у всьому намагалася догодити. Також, Фет отримав фінансову незалежність, про яку так довго мріяв. Однак, щось так сильно тривожить його душу.

Перша частина вірша присвячена опису чудовою, чарівною ночі, яку так любив автор. Він годинами на проліт міг дивитися у вікно і насолоджуватися довколишніми краєвидами. Природа спить, все занурилося в густу дрімоту. Вдивляючись в тишу, Фет мріє забутися і відпочити.

Але друга частина вірша відкриває перед читачем справжні почуття автора, який тільки вночі може усамітнитися зі своїми справжніми емоціями і переосмислити все, що відбувається. Адже за тривалий період життя у злиднях, Афанасій Афанасійович звик до зовсім іншого розкладу життя. А тепер, отримавши бажане – молоду дружину і фінансову забезпеченість, він виконує ті обов’язки, які так сильно обтяжують душу.

Шлюбний союз з розрахунком починає пригнічувати поета. Адже справжніх емоцій радості і щастя він не приносить. Так, Фет вдячний за такий розклад подій, однак, промови про любов і пристрасті до дружини і бути не може. Тому, нічна тиша і безтурботність стають для нього єдиною втіхою, коли можна відкинути все і вдихнути на повні груди свіже і чисте повітря.