Історія створення вірша Пушкіна «Вільність»

Вірш «Вільність» було написано А. С. Пушкіна в 1817 році (петербурзький період життя поета). На той момент йому ледь виповнилося 18 років. Олександр Сергійович тільки закінчив ліцей у Царському селі, але вже встиг спробувати свої сили в поетичному мистецтві. Він точно знав, що присвятить своє життя поезії. Молодий поет спокійно ставився до творчості, не думаючи про те, що література в царській Росії перебуває під пильним наглядом цензури. Його рання творчість наповнене бунтарським ідеями, мотивами свободи й боротьби за неї. Не виняток і ода «Вільність». Назва її, на думку літературознавців, зміст всіх творів, написаних Пушкіним після Ліцею.

Вірш з’явилося з-під пера Санкт-Петербурзі в квартирі Тургенєвим. Вікна помешкання виходили на Михайлівський замок, в якому колись вбили імператора Павла I. Багата історія цього місця і надихнула Пушкіна на створення твору з історичним сюжетом.

Про обставини написання «Вольності» стало відомо зі спогадів Ф. Ф. Вігеля. Він розповідав, що Олександр Сергійович часто бував у гостях братів Тургенєвим. У їх будинку він познайомився з вільнодумцями, які збиралися у Миколи. Хтось з молодих людей пожартував, запропонувавши поетові написати вірші про Михайлівському замку. Пушкін сприйняв жарт серйозно, негайно скочив на довгий стіл біля вікна і почав весело працює над твором.

Н.І. Тургенєв теж згадував про цей випадок, підтверджуючи слова Вигелля. Він же розповів, що в його квартирі молодий поет написав тільки частина оди, завершив роботу вже вдома вночі. На наступний день Пушкін приніс Тургенєву повний текст.

Я. І. Сабуров розповів біографу Пушкіна П. В. Анненкову дещо іншу версію історії створення оди. Він стверджував, що надихнув поета Н.І. Тургенєв. Крім того, Олександр Сергійович був в курсі політичних подій, брав участь у бесідах і полеміках вільнодумців, що теж вплинуло на оду. Наприклад, дослідники творчості поета, вважають, що ідеї вірша такі ж, як гасла «Союзу порятунку». З членами цього товариства Пушкін також спілкувався у Тургенєвим. Не варто забувати і про те, що твір було створено в період, коли ще не вщухла чутка про Великої французької революції, тому автор для реалізації ідеї вірша бере сюжети з російської та французької історії.

В архіві Тургенєва досі зберігається автограф вірша «Вільність», до нього поет намалював шарж на Павла I. «Вільність» не була опублікована за життя поета, але в руки цензури в 1820 р. потрапила. Вірш стало однією з головних причин Південної посилання Олександра Сергійовича.

Вперше вірш побачило світ у Лондоні, де його опублікував Герцен у збірнику «полярна зірка в 1856 році. «Вільність» швидко стала популярною. Дослідники стверджують, що вона справила помітний вплив на революцію 1917 р.