Аналіз вірша Пастернака «Побачення»

Вірш Б. Пастернаку «Побачення» відноситься до циклу віршів, які увійшли в роман «Доктор Живаго». Робота над останньою була завершена у 1955 р., тому можна припустити, що вірш представляє пізній період творчості Пастернака. «Побачення» потрібно розглядати в контексті роману, точніше взаємовідносин його головного героя з коханою.

Тема твору – складна любовна ситуація, спроба дівчини помиритися з коханим. Пастернак Б. показує, що не завжди велика любов здатна породити бездоганні взаємини, адже улюблені часто потрапляють у полон сварок і людських пересудів.

Ключові образи твору – ліричний герой і його кохана. Автор звертає увагу на внутрішній стан молодої людини, а образ дівчини, її переживання розкриваються через зовнішність. Читач застає пару біля дверей. Ліричний герой, побажавши «розім’яти ноги» підходить до вхідних дверей, де помічає свою кохану.

Далі увага повністю перемикається на дівчину, яку читач бачить очима її коханого. Поет акцентує на її хвилюванні і самоті і тільки після цього зауважує босі ноги і непокриту голову. Ця деталь показує, що дівчина поспішала помиритися зі своєю половинкою, так як навіть осінній холод і мокрий сніг не зупинили її на хвилинку, щоб одягнутися.

Ліричний герой помічає кожну деталь в образі коханої: мокра косинка, біляве пасмо, фігура і пальтецо. Тугу в очах відтіняє вологий сніг. Сама дівчина стоїть посеред снігопаду, що вказує на холод в її душі, підсилює відчуття туги. Молодий чоловік зауважує, що навіть в такому вигляді його обраниця ідеальна: її «зовнішність слажен з одного шматка». Споглядання сумної картини нагадує героєві про події, які різали його серце, але навіть вони не можуть «провести кордон» між рідними серцями. Але і запросити дівчину в будинок він не вирішується.

З останнього катрена вірша «Побачення» неможливо зрозуміти, який фінал чекає ці відносини, так як ліричний герой заходить між своїми почуттями та пересудами. Він задає собі риторичне питання: «А нас на світі немає?».

Твір «Побачення» не рясніє художніми засобами, вони використовуються для відтворення психо-емоційної атмосфери, створення пейзажів. У тексті переважають метафори («дерева і огорожі йдуть вдалину»; обличчя, фігура «пасмом білявої осяяні», в серці засіло «смиренье чорт»), порівняння («Як ніби залізом…, тебе вели нарезом по серцю моєму»).

Композиція вірша відповідає змісту. Воно складається з десяти катренів з перехресною римою. Будова твору так само просто, як і набір тропів. Але ця простота тільки підсилює ідею. Віршований розмір – трехстопный ямб. Ритмічна організація уповільнює темп вірша, передаючи переживання автора.

Особисте життя Б. Пастернаку, як і героя його роману, складалася непросто, тому витоки теми вірша «Побачення» варто шукати в біографії автора.