Що головне в житті людини: матеріальне або духовне? (за повістю Бальзака «Гобсек»)

Що головне в житті людини: матеріальне або духовне? На це питання намагалися знайти відповідь багато філософи, письменники і просто мислячі люди. Оноре де Бальзак теж розглядає його в повісті «Гобсек». Безсумнівно одне – влада грошей над людьми незаперечна. Але як сильна ця влада, на всіх вона поширюється, і важливіше вона духовних цінностей?

У повісті автор створює образ, який втілює владу золота – це лихвар Гобсек
, чиє прізвище вже багато про що говорить, тому що буквально означає «живоглот». Він вважає себе володарем світу: «Світом править золото, а золотом править лихвар». Гобсек не розкидається гучними заявами, а доводить свою точку зору.

Він вже досвідчений старий і навчився розуміти психологію людей, їх вади та переваги. Клієнтами Гобсека ставали люди різного стану: від бідних робітників до дворян. Лихвар має над ними однакову владу: з кожного він вимагає оплату векселя, інакше забирає майно. Герой насолоджується тим, як навіть високопоставлена дама готова принизитися заради грошей.

У нього є і своя теорія, в якій золото є єдиною цінністю. Таким чином, Гобсек переконаний, що матеріальне важливіше в житті людини. Він каже молодому сусідові так: «Ось поживете з моє, дізнаєтеся, що з усіх земних благ є тільки одне, досить надійне, щоб варто було людині гнатися за ним. Це… золото».

Головний герой говорить, що золото потрібно для влади над іншими, і що над ним самим вже ніхто не має влади, адже він багатий. Але чи це так? Так, він насолоджується моментами, коли бачить приниження своїх клієнтів, але чи робить це його щасливим? Герой так довго й наполегливо збирав свій стан, що вже не міг просто так розлучитися навіть з монеткою. Дуже скоро збагачення стало не способом досягнення бажань, а самоціллю. Він жив у всьому собі відмовляючи, просто збираючи любий непотріб у хаті і коморі. Його скупість в кінці повісті перетворилася в манію.

Бальзак показує влада грошей не тільки на прикладі Гобсека. Яскравим прикладом є і графиня де Ресто. Ця жінка проматывала стан чоловіка на задоволення своїх пристрастей, платила гроші молодому коханцю. А коли стало не вистачати коштів, то звернулася до Гобсеку. Тяга до розкоші обернулася для графині крахом.

Автор показує в цих двох образах різне ставлення до грошей: накопичення заради накопичення та нестримне марнотратство. Обидві позиції в результаті виявляються провальними. Він вибрали для себе матеріальне – і програли, так і не усвідомивши помилки.

Є в повісті і герої, які обрали моральні принципи. Це адвокат Дервиль, швачка Фанні. Вони благородні від природи, що помічає навіть Гобсек. Не відмовляються від любові заради грошей і юні закохані Камілла і Ернест.

Оноре де Бальзак показав величезну владу грошей над людьми в повісті, але не самі гроші є вирішальним фактором, а люди, які роблять вибір, що для них є головною цінністю.