Образ Софії Олексіївни в романі Толстого «Петро Перший»

Історичний роман «Петро Перший» Олексія Толстого – правдиве дзеркало епохи становлення нової Росії під керівництвом прогресивного царя Петра I. Автор досить точно передав колорит тих часів, а так само показав образи важливих історичних особистостей.

Центральним образом є сам цар Петро і. Але не тільки на ньому зосереджена увага в романі. Помітною фігурою є його старша сестра Софія. Ця царівна важлива ще й тому, що вона – головний антагоніст Петра Першого в романі.

Вперше читач бачить Софію біля ліжка старого царя Федора Олексійовича. Автор акцентує увагу на тому, як стрімко входить Софія в кімнату. Вона зовсім не схожа на граціозну дівчину. В її характері відразу видно жорсткість і рішучість.

Портретна характеристика царівни відповідає її вдачі – вона кремезна, широкоплечая, сильна з великою головою жінка. Привертають гострі зелені очі, які більше підійшли б чоловікові.

Коли царівна з’являлася на публіці, всі завмирали в очікуванні того, що вона може зробити чи сказати.

Але було дещо в Софії, що приравнивало її до звичайним жінкам – це любов до чоловіка. Її фаворит Голіцин назавжди підкорив її серце. Драматизм був у тому, що чесні відносини з Голіциним Софія собі не могла дозволити. І навіть від незапланованого дитини їй доведеться відмовитися. Голіцин для владної царівни був її ахіллесовою п’ятою. Хоча показувати слабкість навіть перед улюбленим царівна не вміла. У діалогах з ним вона веде себе так само доминирующе, як і з іншими. Голіцин повністю підпорядковується царівну, хоча не з-за щирій прихильності, а тільки тому, що вона для нього була можливістю проявити свої амбіції і отримати певну владу.

Справжню опозицію царівна відчуває лише в підростаючому Петра. Молодшого брата Софія спочатку навіть до уваги не брала. Тому при зустрічах з ним поводилася зверхньо і зарозуміло. Але вже Петро-підліток дає відсіч.

Софія Олексіївна сповнена бажання отримати головну владу в країні. І її брат – всього лише «щеня», перепона на шляху. Вона не соромиться у виборі методів для отримання бажаного. Софія вміло плете інтриги, мріє очолити переворот в державі.

Царівна зображена автором розумною практичною жінкою, хоч і не позбавленої слабкості.

Жага влади призводить царівну до рішення відправити ослаблене військо на Крим. Непродумана стратегія призводить військо до поразки. Софія спаплюжена і втрачає довіру бояр і стрільців. Вони перейшли на бік Петра Першого.

Софія продовжує боротися за трон, постійно намагаючись влаштувати змову проти нового царя. Навіть під час ув’язнення в монастирі царівна будує гонорові плани.

Олексій Толстой малює образ царівни монолітно. Софія – сильна розумна жінка, і бореться за трон вона нарівні з чоловіками. Деякі якості царівни гідні поваги, але її жага всіх підпорядковувати собі лякає.

Софія і Петро – антагоністи. Перша – берегиня старого укладу життя в Росії, а Петро – організатор нового.