«Зловмисник» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1885.

Жанр: оповідання.

Тема: недбалість в Росії.

Ідея: питання про істинного винуватця недбалого ставлення (господа купують у мужиків снасті з открученными гайками і мовчать, прекрасно розуміючи).

Проблематика. Невігластво і бідність народу.

Основні герої: Денис Григор’єв – затриманий мужик; слідчий.

Сюжет. Денис Григор’єв, невисокий чоловік, варто, переминаючись, проти судового слідчого. Обличчя заросле, рябоє, над очима з виразом похмурості нависають густі брови. Волосся на його голові стирчать шапкою поплутаного волосся, давно не зустрічалися з гребенем. Ноги босі.

Слідчий береться вести допит. За його твердженням, Григор’єв був помічений залізничним сторожем за шляхом відкручування гайки, скріплюючою рейки. Вона покоїться на слідчому столі речовим доказом.

Заперечень з боку мужика не надходить, він зізнається, що отворачивал гайку для своїх цілей: треба грузило до снастей. Слідчому зовсім не віриться, що це дійсна мета.

Денис пускається в роз’яснення про рибу, яка живе в їх річці. Роздратований слідчий зауважує, що в якості грузила можна використовувати свинець або кулю. На це мужик резонно заперечує, що ні грузила краще гайки: і тяжкість підходяща, і дірка є. Слідчий пущі дратується і звинувачує Дениса в тому, що він розігрує з себе дурня, прекрасно розуміючи, до яких наслідків веде відкручування гайок: сходження потяга з рейок і смерть людей.

Мужик щиро запевняє у відсутності у нього таких думок (він же не лиходій нехрещений) і дивується, як це з-за гайок поїзд з’їхати може і загинути люди. Слідчий наполягає, що недостача двох-трьох гайок може стати причиною аварії поїзда. Денис з недовірливою усмішкою присвячує слідчого в те, що ці гайки місцеві мужики вже багато років відкручують, і нічого — Господь милує. От якби він рейці потягнув або колодою шлях загородив, тоді, може, поїзд і своротился б, а то дрібниця якась… Слідчий в нетерпінні кричить, що гайка, що кріпить рейки до шпал, на що мужик відповідає, що вони з поняттям і не всі знімають, дещо залишають. Слідчий каже, що тепер розуміє, чому тут у минулому році трохи аварії не сталося. Денис на це зауважує, що на той слідчого та освіту, щоб розуміти.

Далі слідчий запитує Дениса, де і коли він зняв знайдену в нього гайку і скільки їх він, крім цієї, відкрутив. Мужик відповів, що одна гайка йому дана була, а інша відкручені ним спільно з Митрофаном. Денис починає викладати подробиці про Митрофана.

Слідчий намагається пояснити мужику, що він може бути засланий на каторгу, але Денис відмовляється розуміти, виправдовуючись своєю темрявою. Слідчий знову звинувачує його в симуляції дурнем. Денис переводить розмову на рибу. Слідчий просить його помовчати, він пише. Денис в цей час переминається і блимає. Нарешті, він запитує, чи дозволено йому йти. Відповідь слідчого його ошелешує. Представник закону повідомляє Денису, що його має взяти під арешт і перепровадити в тюрму. Чоловік не розуміє, йому ніколи, у нього ярмарок, і з Єгора треба стягнути борг. Слідчий відмахується і продовжує писати.

Денис щиро вважає, що у в’язниці його відправляти не за що, адже на совісті у нього немає ні злодійства, ні бійки. Він вважає, що його неприємності із-за недоїмки. Це староста, який без хреста, в обліку щось набрехав.

Слідчий дає розпорядження відвести мужика. Двоє солдатів ведуть Дениса, а він так і не розуміє своєї провини і все бурмоче, що судити треба по совісті…

Відгук про твір. Смішно до сліз. Сумний гумор. Двоє людей зовсім не розуміють один одного. Якщо одного виправдовує темрява і неуцтво, то освіченість і посаду іншого накладає велику відповідальність за формальний підхід до людини.