Жіночі образи в романі Салтикова-Щедріна «Господа Головльови»

У романі «Пани Головльови» Салтиков-Щедрін показує історію життя родини Головлевых. Автор спочатку виділяє роль жінок в даному творі. У романі є кілька жіночих образів. Давайте більш детально розглянемо кожен з них.

Образ Орисі Петрівни

Аріна Петрівна – стара поміщиця, яка все своє свідоме життя присвятила накопичення грошей. Саме матеріальний достаток для неї важливіше всього. Маючи трьох синів і дочку, вона не мала особливих материнських почуттів ні до одного з дітей, хоча і кожного в свій час забезпечила гідним спадщиною.

Аріна Петрівна з засудженням і навіть зневажливо ставиться до витівок свого сина і дочки, які не змогли зберегти те, що вона їм виділила. Однак брати на себе відповідальність і не допомагати їм далі, жінка не в силах. Її дуже турбує думка оточуючих, сусідів і рідні, тому вона дозволяє проигравшемуся в карти синові повернутися в маєток Головлевых, а так само «береться за виховання» онучок від покійної дочки.

Вступати в суперечку з цією владною жінкою ніхто не наважувався. Навіть дорослі сини запобігали з нею, щоб не залишитися без спадщини. З чоловіком Аріна Петрівна не вважається, і ніколи не вважалася. Вона звикла керувати усіма, в тому числі чоловіком і дітьми. Жінка, буквально придушувала волю домочадців, за що її з ненависті все і називали відьмою.

Аріна Петрівна була нещасна і щаслива по-своєму. З одного боку вона тішила свою гординю і привселюдно говорила про своїх зароблених грошах, про те, що змогла вдало «прилаштувати» синів і виділити кожному «шматок». З іншого боку, вона не могла зрозуміти, чому нащадки, які отримали від неї допомогу, так і не змогли добре влаштуватися в житті. Дочка Анна після великого скандалу, повінчалася з коханим. Коли гроші у молодих закінчилися, то й любов пройшла. Ганна, залишившись кинута з двома дітьми, незабаром померла. Син Стьопка, продавши дорогий будинок на торгах, змушений був повернутися до матері ні з чим.

Так само жінка дуже болісно переносила старість і власну нікчемність, адже під кінець життя, вона стала приживалкой в будинку рідного сина відразу ж після скасування кріпосного права. Вона зрозуміла, що всі її прагнення і досягнення по збагаченню виявилися в підсумку марні. Будинок – розорений, діти – мертві.

Але, на жаль, це прозріння настав незадовго до власної смерті.

Онуки Аріни Петрівни Ганна і Люба

Ганна і Любов задалися метою назавжди виїхати з села. Ставши актрисами в театрі, вони практично вирвалися з важких сімейних уз. Однак розважливість Любаші та низькі моральні поняття зіграли для дівчини злий жарт. Обидві сестри котяться вниз по похилій. У підсумку саме Люба вирішує покінчити життя самогубством.

Анна по натурі дуже відкритий і добрий чоловік, всіляко намагається залишитися в живих. Однак втрата сестри зламала дівчину, і вона, пристрасть до алкоголю, позбавляється і морального, і фізичного здоров’я.

Анна приймає єдине правильне рішення – повернутися в Головлево, щоб хоч трохи продовжити своє жалюгідне існування.

Цей роман прекрасно показує, які уявні цінності, цілі і бажання, часом переслідують людей. Ні, це не тільки гроші і влада. Це в першу чергу бажання дати своїм дітям безбідне існування, подарувати їм щасливе життя. Так, це не погано, але, щастя, адже воно у кожного своє.

Аріна Петрівна цього не врахувала. А в підсумку дітей треба було любити, а не відкуповуватися «шматками». Вчити поважати й цінувати те, що маєш, а не тиснути даремно. Тому, те, що створювалося десятками років, звалилася в один момент.

Ганні й Любі для досягнення поставлених цілей не вистачило самодисципліни та бажання розвиватися творчо і духовно, а прагнення жити за чужий рахунок, підвело обох сестер до утопії.