Жіночі образи в повісті Трифонова «Обмін»

У своїй повісті «Обмін» Трифонов представив перед читачем абсолютно різні жіночі образи і по духу, і по моральному змісту.

Образ Олени є одним з основних у творі. Автор описує її як якусь владну і хитру особу, яка підпорядкувала собі чоловіка. У досягненні своїх цілей, жінка готова була йти до останнього. Вона домоглася того, щоб чоловік зайняв хорошу посаду, на яку претендував його хороший знайомий. Пізніше з легкої подачі Лени, Віктор оголосив матері, що хоче обміняти свою квартиру і переїхати з родиною до смертельно хворий Ксенії Федорівни.

Ксенія Федорівна – мама головного героя Віктора Дмитрієва. Автор розповідає про неї, як про інтелігентної і безкорисливу жінку, яка готова прийти на допомогу кожному.

Ксенія Федорівна бібліограф і до своєї хвороби вона займала хорошу посаду. Жінка сподівається повернутися до роботи, і навіть не здогадується про серйозність свого становища. Адже рідні не в силах були їй повідомити про смертельний діагноз. І тільки коли стався обмін, і син з родиною переїхав до неї в кімнату, вона нарешті дізналася про характер свого захворювання.

Виходячи з цього, жінці стало зрозуміло прагнення невістки і сина з’їхатися з нею. Це було не із-за любові або занепокоєння, а тільки в цілях володіння після смерті її житлоплощею. Звичайно, це в черговий раз образило Ксенію Федорівну і її самопочуття помітно погіршився. Через деякий час жінки не стало…

Тетяна – колега Віктора і за сумісництвом його колишня кохана. Дмитрієв вже був одружений, коли між ними зав’язалися неформальні відносини. Чоловік навіть постійно порівнював свою повну дружину, з худенькою колегою, і думав, що саме Тетяна стала б для нього підходящої дружиною. Проте час вже було втрачено, адже у Олени і Віктора вже була дочка Наташа.

Тетяна була повною протилежністю Олени. Вона була доброю і веселою дівчиною. Одного разу навіть запропонувала Дмитрієву взяти у неї в борг грошей. Вона досі його любила, і сподіваючись, що коли-небудь ситуація зміниться на її користь. Адже заради Віктора, вона розлучилася зі своїм чоловіком, бо не змогла жити в обмані.

Лора – сестра Віктора Дмитрієва. Автор описує її як вічно незадоволену жінку. Вона не щаслива в шлюбі, зненавиджена своїм чоловіком і єдиною віддушиною у Лори є робота. Вона займається археологією і більшу частину року проводить в експедиціях. За характером жінка дуже нагадує Ксенію Федорівну. Так само як і мати, вона засуджує брата за те, що той все більше витівок уподібнюється Лук’яновим.

Лук’янова Віра Лазарівна – мати Олени. Автор не дарма згадує про неї в повісті. Саме від Віри Лазарівни дружина Дмитрієва успадкувала жадобу влади і вміння всього добиватися. Так само жінка має відмінну рису в характері – вона надмірна підозріла і практично нікому не довіряє.

Практично всі жіночі образи в повісті показані не дарма. Вони зіставлені один одному, але все одно жоден з них, на мій погляд, не є позитивним. Кожна жінка по-своєму грішна або наповнена негативом, з-за якого твір стає специфічним.